fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Definicja konstrukcji szkieletowej

To specjalny system konstrukcyjny, w którym rozdziela się elementy nośne, czyli szkielet, od elementów wypełniających, takich jak ściany czy osłony. Dzięki temu część potrzebnych obiektów można wykonywać, np. w zakładach prefabrykacji. Sprawa to, że na budowę trafiają już częściowo przygotowane do budowli elementy, np. ściany, a wraz z nimi izolację, instalacje, warstwy wykończenia, stolarkę itp. W ten sposób można zyskać na czasie, ponieważ tych elementów nie trzeba wykonywać już na budowie. (uprawnienia budowlane 2022)

Ściany szkieletowe – podział z uwagi na funkcje
Ściany szkieletowe – podział z uwagi na funkcje

Konstrukcyjne

To takie ściany, które można podzielić na dwie funkcje: nośne i usztywniające. Nośne to te, które w rozumieniu budynków szkieletowych, przenoszą obciążenia pionowe. To ciężar własny, obciążenia użytkowe itp. Natomiast funkcją ścian usztywniających jest przenoszenie obciążeń poziomych na niższe kondygnacje czy fundamenty. Takie obciążenia powstają najczęściej przez zjawiska atmosferyczne, powoduje je główne wiatr czy różnorodne efekty sejsmiczne, np. trzęsienia ziemi.

W budynku mogą się oczywiście pojawić ściany, które pełnią obie funkcje jednocześnie. Nośna i usztywniająca będzie brać na siebie obciążenia zarówno pionowe, jak i poziomie. (program egzaminu na uprawnienia)

Niekonstrukcyjne

To po prostu ściany działowe, czyli takie, które wydzielają w przestrzeni budynku poszczególne pomieszczenia. Można je w miarę swobodnie ustawiać w nowych budownictwach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po latach zmienić ich ustawienie. W ten sposób można zmienić układ pomieszczeń i wygląd mieszkania, chociaż łączy się to z bardzo brudną pracą i dodatkowym nakładem gotówki. To jednak świetna opcja na renowację starych wnętrz. (uprawnienia budowlane kontakt)

Złącza kotwiące

Wracając do tematu ścian konstrukcyjnych, które przyjmują poziomie obciążenia. Do ich zastosowania wymagane jest połączenie z fundamentem. Wykonuje się to za pomocą specjalnych złączy kotwiących (których nie wolno mylić z kątownikami). Celem takich złączy jest przenoszenie dużych sił podrywających skierowanych do góry. Ich budowa na to pozwala. W górne ramię wbija się jak największą ilość gwoździ, co nie tylko zapewnia stabilne połączenie ze ścianą, ale głównie wpływa na przyjmowanie obciążeń. Ta budowa pozwala przenosić siły nawet o wartości 2-4 ton. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Złącza często są montowane w zakładach prefabrykacji, aby ułatwić pracę na budowie i  uniknąć otwierania ścian w nieprzyjemnych warunkach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.