fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Schody wykonane z drewna

Drewniane schody stosuje się w jednorodzinnych domach, w domach z dwoma kondygnacjami oraz w budynkach gospodarczych. Jeżeli mamy budynek powyżej dwóch kondygnacji, schody drewniane są zabronione i w takim wypadku zastosowanie znajdują inne rodzaje schodów (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Schody wykonane z drewna
Schody wykonane z drewna

Rodzaje drewnianych schodów

Można wyróżnić wiele odmian drewnianych schodów. Mamy schody policzkowe, drabiniaste, siodłowe i wiele innych. Drabiniaste schody znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach gospodarczych. W małych domach używa się je jako schody strychowe albo piwniczne. Niekiedy służą także jako schody pomocnicze. Pochylenie tego rodzaju schodów wynosi nawet 60°a podnóżki przy stopniach wykonuje się z desek, które mają grubość 44-5 cm oraz szerokość 254-30 cm. Deski wsuwa się na głębokość wynoszącą 24-2,5 cm w gniazda policzków. Można zastosować łączenia, tzw. jaskółczy ogon. Jeżeli nie zastosujemy takiego łączenia, należy przybić je gwoźdźmi. W poziomym rzucie krawędzie przednie podnóżków są od siebie odległe na 174-200 cm a w stopniach nie ma podnóżków. Policzki o wymiarach 5-f-7 cm grubości i 234-28 cm szerokości wcięte są zazwyczaj w stropowe belki (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Z jakiego materiału wykonuje się schody drewniane?

Głównym materiałem przy wykonywaniu schodów drewnianych jest sosna. Tam, gdzie mamy wzmożony ruch, oraz w reprezentacyjnych budynkach, podnóżki przy schodach wykonuje się z dębowego drewna. Drewno musi być odpowiednio suche (program z aktami na uprawnienia budowlane). Szersze podnóżki, które mają więcej niż 24 cm, wykonuje się z dwóch a nie z jednej deski, które łączy się na grzebień i wpust, a potem skleja. Każda z części przed montażem schodów musi być idealnie dopasowana.

Słupek poręczy

Przednóżek wpuszcza się w górny podnóżek na półwpust, a w kolejnym etapie przytwierdzić należy go gwoździami albo za pomocą wkrętów do tylnej powierzchni bocznej dolnego podnóżka. Aby schody nie skrzypiały, brzeg górny podnóżka musi być wyższy w środku o 3-S-5 mm, niż na swoich końcach. Każdy z biegów montuje się poprzez osadzanie przednóżek i podnóżek w głębokich gniazdach policzków na około 2-2,5 cm. Kolejno należy ściągnąć policzki używając do tego dwóch ściągów, które mają nagwintowane końce.

Montując podnóżki należy nadać im ku górze sprężyste wygięcie na 3-r-5 mm, aby podczas kurczenia się poprawnie przylegały do podnóżek i nie skrzypiały. Policzki przy dolnym biegu parteru wcina się w poręczowy słupek i legar. Dodatkowo należy je ześrubować, a sam legar musi zostać nieruchomy. W tym celu stosuje się zakotwienie w fundamentach, albo umocowuje się go do piwnicznego stropu. Przestrzeń znajdująca się pod biegiem dolnym parteru jest zazwyczaj osłonięta za pomocą cienkiej ścianki. Takie rozwiązanie znajduje się zazwyczaj w domach mieszkalnych (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com