fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sąsiadujące płyty

Przy umonolitycznieniu stropowej płaszczyzny należy zapewnić odpowiednią współpracę sąsiadujących ze sobą płyt, podczas przenoszenia pionowych obciążeń. Aby to osiągnąć trzeba odpowiednio uformować spoinę pomiędzy prefabrykatami i pomiędzy płytami stworzyć betonowy „korek” (uprawnienia budowlane).

Sąsiadujące płyty
Sąsiadujące płyty

Dodatkowe zbrojenie

W projektach dotyczących m. in. norm PN B-03260 oraz na podstawie innych źródeł określa się wytyczne odnośnie grubości minimalnej, jaką musi posiadać strop oraz zbrojone płyty dachowe wykonane z lekkich i ciężkich betonów. Na grubość stropu wpływa również możliwość jego uginania się. Jest ona sprawdzana w przypadku stropów nowego typu lub wtedy, kiedy do typowych stropów chcemy zastosować stal o większej granicy plastyczności. W stropach wykonanych z panwi, które posiadają cienkie niebezpieczne płyty, występuje skupione obciążenie, co uwzględnia się podczas obliczeń (testy uprawnienia budowlane).

Stropowe prefabrykaty o kasetonowej lub gęstożebrowej konstrukcji

Stropowe prefabrykaty o kasetonowej lub gęstożebrowej konstrukcji są stosowane rzadko w stosunku do jednomateriałowych płyt wykonanych ze żwirowego betonu. Kasetonowe i gęstożebrowe konstrukcje wypełnione są pustakami ceramicznymi, gipsowymi, gazobetonami. Złożona struktura materiałowa stropowych płyt daje utrudnienia na liniach produkcyjnych (program egzamin uprawnienia 2021). W związku z tym korzyści z zastosowania ich są skutecznie przekreślone pomimo wykorzystania tańszych oraz lżejszych materiałów. W budownictwie mieszkalnym często trudno zastosować je, ponieważ mają odmienny podział dotyczący powierzchni działowymi ściankami.

Zastosowanie w stropowej konstrukcji dwóch płyt

Często stosowanym rozwiązaniem przy stropowych konstrukcjach jest wykorzystanie dwóch płyt, które są niezależne. Jedna z nich to płyta górna podłogowa, a druga dolna sufitowa. Są one przedzielone warstwą akustycznej izolacji (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Konstrukcję nośną stanowi górna płyta, natomiast samonośną dolna. W ten sposób ciężar nośnej płyty zmniejsza się, co wpływa na zwiększenie powierzchni prefabrykatów przy takim samym udźwigu montażowych żurawi. Wymogi dotyczące akustyki decydują o wysokości stropów z jednorodnych materiałów.

Normy dotyczące wymiarowania oraz zbrojenia betonowych płyt

Zgodnie z normą PN-56/B-03260 można wykonać zbrojenie betonowych ciężkich płyt oraz wymiarowanie. Przy lekkich betonach komórkowych i kruszywowych odbywa się to zgodnie z instrukcją dotyczącą projektowania tego rodzaju stropów. Została ona opracowana przez Instytut Techniki Budowlanej. Na jego treść miał także wpływ m.in. B. Lewacki. Zbrojenia prefabrykatów składają się z głównego zbrojenia oraz dodatkowego. Na ilość zastosowaną przy głównym zbrojeniu wpływają normy dla III stadium pracy. Przy dodatkowym zbrojeniu jego ilość oraz kształt są powiązane z pracą prefabrykatów w I i II stadium. Najlepszą opcją jest dążenie do wykorzystania minimalnych ilości dodatkowego zbrojenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com