Ciągłe dążenie do tego, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z rusztowań, oraz techniczny postęp, który idzie naprzód powoduje, że niebawem nastąpią zmiany w technicznych normach tej dziedziny. Po upływie wielu lat stwierdzono, że należy wszystkie standardy zgrupować i opisać w jednym zestawie norm. Jest to seria EN1004. Wiele sytuacji wskazuje na to, że producent będzie musiał stosować przy przejezdnych rusztowaniach więcej niż dotychczas tzw. pomostów dostępu. Jeden z projektów zakłada także zastosowanie odległości maksymalnych wynoszących 2,5 m między poszczególnymi pomostami, a odległość 3,40 m między pierwszym z pomostów a podłożem. (program egzaminu na uprawnienia) Mówi nam to końcowy projekt normy FprEN 1004:219. Warto się z nim zapoznać i podjąć odpowiednie działania w celu odpowiedniego zabezpieczenia rusztowań.
Co jeszcze zawiera norma EN1004?
Norma EN1004 oprócz zawierających wymagań dotyczących sposobu użytkowania, mówi też o projektowych wytycznych. Znajdziemy w niej definicje dotyczącą obciążeń oraz ich kombinacji. Dowiemy się z niej czym jest modelowanie połączeń danych elementów rusztowania. Dzięki niej zweryfikujemy także za pomocą formuł graniczne stany. Na ten moment należy czekać na wprowadzenie kolejnych norm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Po ich pojawieniu się producenci przejezdnych rusztowań będą musieli zaktualizować wszystkie wytyczne, które będą wiązały się ze sposobem użytkowania przejezdnych typów rusztowań.
Zabezpieczenia rusztowań
Głównym celem zabezpieczenia rusztowań jest zabezpieczenie przed utratą jego stabilności. W przypadku jej braku rusztowanie będzie stwarzać niebezpieczeństwo i zagrożenie zarówno dla pracowników, którzy wykonują na nim swoją pracę, jak i dla przechodni. Aktualna instrukcja DTR wskazuje wszystkie zalecenia, jakie należy spełnić, żeby uniknąć wszelkich zagrożeń. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do najczęstszych zabezpieczeń rusztowań należą: teleskopowe albo stałe belki jezdne, stabilizatory, kotwienie oraz balast. Szczegółowo zostaną one opisane poniżej. Nie każde z wymienionych zabezpieczeń nadaje się do wszystkich typów rusztowań.
Charakterystyka zabezpieczeń rusztowań
Belki jezdne teleskopowe oraz stałe montuje się u podstawy danego rusztowania. W ten sposób szerokość konstrukcji jest poszerzona. Producenci w tym wypadku wskazują na zależność, jaka występuje pomiędzy rozstawem podpór, a wysokością danego rusztowania.
Stabilizatory, nazywane inaczej podporami stabilizującymi, to zastrzały, które powodują, że podstawa rusztowania poszerza się i rusztowanie opiera się o podłoże. Ważne, aby podstawki przy podporach nie unosiły na podporach rusztowania. Mają one tylko zapewniać rozpór o podłoże. (uprawnienia budowlane 2022)
Kotwienie obejmuje tylko niektóre z rusztowań. Zazwyczaj są to wysokie typy rusztowania, które mają wąskie postawy. Taki rodzaj zabezpieczeń nie należy do najwygodniejszych. Podczas każdego przesuwania rusztowania trzeba mocować stojaki do kotwy niedaleko najwyższego pomostu. Kotwę z kolei umieszcza się w ścianie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Balast wykonuje się zazwyczaj ze stalowych krążków. Krążki te nakłada się na podstawy belki albo na betonowe rodzaje odważników przytwierdzonych do stojaków. Wykorzystuje się do tego celu specjalne złącza. To na producencie spoczywa obowiązek określenia liczby danych obciążników oraz to, w jaki sposób się je rozmieszcza i przymocowuje.