fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rusztowanie zazwyczaj jest kojarzone z modułową i niemobilną stalową konstrukcją. Jednak to tylko jeden z możliwych rodzajów rusztowań. Rusztowania aluminiowe stanowią pewną nowość w kategorii budowlanych konstrukcji. Są nie tylko drobniejsze, ale również okazują się bardziej praktyczne przy drobniejszych pracach. Rusztowania aluminiowe zazwyczaj są konstrukcjami przejezdnymi, dzięki czemu można je łatwo przemieszczać. Najczęściej są wykorzystywane przy pracach wykończeniowych, montażowych lub remontowych. Ich wysokość zazwyczaj wynosi kilka metrów, jednak na rynku można znaleźć również takie przekraczające 10 metrów wysokości. (program egzaminu na uprawnienia)

Rusztowania aluminiowe
Rusztowania aluminiowe

Budowa rusztowań aluminiowych

Rusztowania aluminiowe najczęściej posiadają modułową konstrukcję. Dzięki temu można je rozbudowywać poprzez dobranie odpowiedniej względem potrzeb ilości modułów. Przy budowie rusztowania aluminiowego wykorzystuje się gotowe aluminiowe pionowe ramy oraz pomosty robocze. Pomosty, w zależności od potrzeb i zastosowania, wykonywane są z różnych materiałów, takich jak drewno, kraty aluminiowe lub płyty pokryte materiałem antypoślizgowym. Poszczególne elementy są ze sobą łączone przy pomocy zaciskowych połączeń, które następnie wzmacnia się odpowiedni stabilizatorami. Pomost jest otoczony ze wszystkich stron barierkami lub burtami przypodłogowymi. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Bezpieczeństwo i wygoda przy pracy na wysokościach

Sporo firm decyduje się na kupno własnych rusztowań aluminiowych, nawet w przypadkach prac wykonywanych na takiej wysokości, gdzie teoretycznie wystarczyłoby zastosować jedynie solidną drabinę. Wynika to z faktu, że praca na rusztowaniu jest nie tylko wygodniejsza, ale również przede wszystkim bezpieczniejsza. Te dwa czynniki z kolei wpływają w pozytywny sposób na sprawność i szybkość wykonywanej pracy. Większa przestrzeń rusztowania, w porównaniu do podestu drabiny, daje pracownikom większą swobodę ruchu oraz umożliwia wygodne rozłożenie narzędzi i materiałów (np. wiaderko z farbą, wałki, kuweta). Rusztowanie daje możliwość swobodnego oparcia się, co sprawia, że prace z jego wykorzystaniem, przy jednoczesnym zachowaniu i zastosowaniu zasad BHP, są w pełni bezpieczne. (uprawnienia budowlane)

Rusztowanie aluminiowe jezdne

Można wyróżnić kilka rodzajów rusztowań aluminiowych, jednak na szczególną uwagę zasługuje rusztowanie jezdne. Przy jego wykorzystaniu przeprowadzane są prace zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Rusztowanie na kółkach, które można dowolnie przemieszczać, umożliwia przeprowadzenie w wygodny i sprawny sposób prac malarskich, montażowych czy też konserwatorskich. Przy przesuwaniu takiego rusztowania nie istnieje ryzyko związane z zniszczeniem posadzek, parkietów lub innych podłoży. Konstrukcja z aluminium sprawia, że rusztowanie jest lekkie i nie trzeba używać dużej siły przy jego przemieszczaniu. W koła są wbudowane specjalne hamulce, które pozwalają na unieruchomienie ustawionego już w odpowiednim miejscu rusztowania. (uprawnienia budowlane testy)

Rusztowanie jezdne mimo wszystko posiada pewne wady. Najistotniejszą z nich jest ograniczona wysokość robocza, która wynosi około 14 metrów – w porównaniu z innymi konstrukcjami tego rodzaju niestety nie jest to dużo. Kolejną wadą jest ich przewodnictwo elektryczne, które wynika z właściwości aluminium. W związku z tym takie rusztowania nie mogą być stosowane przy pracach związanych z instalacjami elektrycznymi. (akty uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com