Przekrycia peronów
Przekrycia peronów charakteryzują się tym, że powtarza się ich zarys oraz odsuwa się punkty podparcia od krawędzi peronów (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). W przypadku założenia poziomu przekrycia poniżej skrajni autobusowej, konieczne jest to, żeby w poprawny sposób odsunąć jego krawędź od linii krawężnika. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie kolizji z karoserią autobusu.
Przekrycia pełne peronów i stanowisk stosuje się rzadziej. Wykorzystuje się je przede wszystkim w rozwiązaniach wielopoziomowych lub przy lokalizacji dworców jako plomb w zabudowie miejskiej.

Rozwiązanie konstrukcyjne urządzeń dworców autobusowych
Część dworca dla podróżnych nie wyróżnia się specjalną formą spośród innych typów budynków użyteczności publicznej. Ogólne warunki techniczne muszą spełniać:
– zespoły sanitarne,
– poczekalnie,
– zespoły konsumpcyjne,
– kasy,
– kioski.
Posadzki cokołów i lad wykańcza się cementem. Spowodowane to jest tym, że jest to najpopularniejsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie. Jednocześnie nie jest to rozwiązanie zawsze estetyczne. Szeroki asortyment wykładzin lastrykowych pozwala na zaspokojenie minimum wymagań techniczno-estetycznych.
Nawierzchnie jezdne, które znajdują się w okolicy dworca najczęściej wykonuje się z betonu. Krawężnik normalny lub wysoki pełni funkcję ogranicznika w obrębie peronów. Ich wysokość zależy głównie od typu autobusów. W przypadku peronów czołowych zastosowanie znajdują odbojnice lub niskie krawężniki betonowe.
Dla kanalizowania i zabezpieczenia ruchu stosuje się często balustrady. Najczęściej są one z rur lub prętów metalowych.
Schody masowego ruchu pieszego muszą spełniać warunki bezpieczeństwa i wygody. W przypadku dworców, które są duże i bogato wyposażone, stosuje się schody ruchome.
Stacja paliw
Najbardziej popularne są publiczne stacje paliw (programy do uprawnień architektonicznych). Różnica pomiędzy publiczną a wewnętrzną stacją paliw jest taka, że wewnętrzna jest przystosowana do określonego taboru komunikacyjnego, określonego natężenia i szczytów ruchu.
Publiczną stacją paliw jest zespół przestrzenny, który jest przystosowany do wykonywania pewnych czynności. Są to czynności, które wiążą się z:
– myciem i czyszczeniem,
– konserwacją nadwozia i podwozia,
– wymianą części i olejów,
– naprawą określonego lub wszystkich typów samochodów, głównie osobowych.
Lokalizacja publicznych stacji paliw wynika przede wszystkim z:
– natężenia ruchu samochodów,
– rozmieszczenia obiektów obsługujących ruch zmotoryzowany: garaże, motele, hotele, zespoły wypoczynkowe, centra turystyki,
– analizy ruchu na drogach i ulicach.
Z kolei pozamiejskie stacje paliw znajdują się:
– wzdłuż arterii komunikacyjnych,
– blisko skrzyżowania,
– obok atrakcyjnych miejsc turystycznych.
Ich forma architektoniczna powinna:
– być łatwo zauważalna z daleka,
– spełniać normalne zasady kompozycji i harmonii z otoczeniem.
Dystrybutory na wysepkach rozmieszcza się zgodnie ze sposobem poruszania się samochodów (nauka do uprawnień architektonicznych).
Ustawienie dystrybutorów na różne typy i gatunki paliw wzdłuż krawężnika pozwala na:
– korzystniejsze usytuowanie zbiorników podziemnych,
– bezkolizyjność ruchu ludzi i pojazdów przy jednoczesnym wydłużeniu strefy tankowania i zadaszenia.
Z kolei ustawienie dystrybutorów w poprzek pojedynczo na wysepkach:
– ułatwia kanalizację ruchu i grupowanie urządzeń,
– daje oszczędność powierzchni zadaszenia przy równoczesnym wzroście powierzchni jezdnej wjazdu i wyjazdu.
Elementy projektowe i budowlane stacji paliw
Najczęściej zadaszenie, czyli wiata, pełni funkcję głównego akcentu plastycznego oraz reklamowego stacji paliw. Taka wiata przykrywa stanowiska tankowania oraz dostęp do kiosku (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Z tego powodu wiata może być w formie okapu kiosku bądź samodzielnym elementem, pod którym znajduje się między innymi kiosk w formie pawilonu.