fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozpylanie strumienia wody

Gaszące się wolno wapno jest to taki rodzaj wapna, dla którego początek jego wiązania następuje po ponad 30 minutach (uprawnienia budowlane 2021). Gasi się je poprzez wstępne rozbijanie kawałków wapna mających około 5-8 cm a kolejno wrzuca się porcję do folii, rozgarnia przy pomocy gracy i zwilża np. przy pomocy konewki z sitkiem. Kiedy kawałki wapna zaczną się rozpadać, stopniowo doprowadza się rozpylonym strumieniem wodę, albo wyżej wymienioną konewką i bardzo ostrożnie przerabia gracą.

wapno gaszone
wapno gaszone

Nadmierna ilość wody

Kiedy woda zbyt szybko zużyje się albo jest za bardzo chłodna, to wapno zostaje zatopione (program na uprawnienia budowlane). Staje się wodniste, grudkowate i źle wiąże się z piaskiem. Trzeba zatem unikać stosowania nadmiaru wody. Dobrze, aby na początku we folii gasić kilka kawałków gaszącego wapna szybko. W ten sposób uzyskamy środowisko gorące gaszenia. Można także zastosować podgrzaną wodę do temperatury 60-80°C. Jeżeli na dworze jest chłodno trzeba chronić gaszone wapno przed utratą swojego ciepła. Czasami trzeba nawet gasić je w osłoniętej szopie. Woda stosowana do gaszenia powinna być jak najbardziej czysta. Odpowiednia będzie ta, która nadaje się do picia, poza wodami mineralnymi. Wapno jest przerabiane we folii aż do momentu otrzymania masy jednorodnej przypominającej konsystencją śmietanę.

Siatka przy wylocie skrzyni

Siatka przy wylocie skrzyni skutecznie zatrzymuje niezgaszone bryłki wapna, kamienie oraz inne różne zanieczyszczenia. Po każdym spuszczeniu wapna zgaszonego w dół należy wybrać pozostałości ze skrzyni i odstawić je na bok. Na koniec każdego dnia pracy trzeba pozostałości wraz z wapiennym niezużytym miałem wrzucić znowu do skrzyni. Dolewa się niewielką ilość wody i po wymieszaniu pozostawia do kolejnego dnia. W kolejnym dniu dodaje się wody, miesza i spuszcza do dołu mleko. Resztki znowu usuwa się jako odpadki (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Gaszeniem wapna powinni zajmować się wyszkoleni pracownicy, którzy posiadają odpowiednie ubranie ochronne, buty i okulary.

Zasypywanie dołu

Po zapełnieniu wapnem dół zasypuje się piaskiem na grubość wynoszącą około 20 cm i zakrywa się go deskami. Podczas zimy dodatkowo ociepla się go, ponieważ przemarznięte wapno ma dużo gorsze właściwości. Po każdym zabraniu wapna z dołu podczas zimy należy starannie go przykryć (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Przechowywanie go w dole przynosi korzyści dla wapna, ponieważ zupełnie niezgaszone cząstki w dole ulegają całkowitemu gaszeniu a wapienne ciasto w dole staje się bardziej lepkie, jednorodne i tłuste.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com