fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Słupy ośmiokątne

Słup o wymiarach 1,5 X 1,5 cegły tworzy się tak, że w każdej kolejnej warstwie zostaje on przekręcony o 90° w kierunku takim, jak idzie zegar. Tak samo układamy słup 2,5 X 2,5 cegły. Za to przy słupie o wymiarach 2X2 cegły  pierwsza warstwa jest wozówkowa, druga główkowa w I kierunku, trzecia znowu wozówkowa, a czwarta – główkowa II kierunku. (program egzaminu na uprawnienia)

Odporność w przypadku zapraw cementowych czy cementowo-wapiennych nie jest wcale mniejsza niż w słupach, które mają wiązanie pospolite.

Różne typy słupów
Różne typy słupów

Słupy prostokątne i o przekroju kołowym

Słupy o przekroju kołowym robi się z czterech warstw, w bardzo podobny sposób jak słup ośmiokątny, ale następuje dodatkowo obciosanie według obwodu koła. Rząd cegieł, które nachodzą na siebie na rąb blisko siebie nazywa się rębem czy rolką leżącą. Rząd cegieł, które stoją blisko siebie to ręb bądź rolka stojąca. Gdy w tych rębach cofniemy co drugą cegłę o parę centymetrów, wyjdzie nam w rezultacie rąb leżący zazębiony lub stojący zazębiony.

Takie układy są przydatne w nietynkowanych murach, aby powierzchnie trochę ciekawie pozmieniać. Zwłaszcza rąb leżący jest wykorzystywany w podokiennikach zewnętrznych i gzymsach czy jako górna warstwa ścian szczytowych murowanych oraz cokołów w przypadku drewnianych budynków. Reszta rodzajów rębów wykorzystujemy przy gzymsach. (uprawnienia budowlane kontakt)

W przypadku słupów o wymiarach 2 X 1,5 cegły i 2,5 X 2 cegły i pozostałe kładziemy sugerując się tą samą metodą co w przypadku słupa kwadratowego 2X2 cegły. Słup tworzy się czterema, następującymi po sobie warstwami kładzionymi w sposób przybliżony. Przekrój poziomy każdej z kolejnych warstw można uzyskać poprzez obrót poprzedniej o kąt 45° i podmianę cegieł w rzędzie w środku.

Układy cegieł

Zewnętrzne, pochyłe powierzchnie bywają używane we wszelakich sytuacjach, przykładowo filary, wieże, ściany oporowe. Jeżeli wiemy, że takie powierzchnie będą w przyszłości pokrywane tynkiem, osłonięte blachą czy wykładane płytkami licowymi to wtedy można od razu wykonać ukośne przycięcie cegieł i rozstawienie spoin podłużnych. Jeżeli nie będą niczym pokrywane, to odchylamy je od pionu. (uprawnienia budowlane 2021)

Nie przekraczającym V20 załamujemy spoiny wsporne w środku muru. Nie podcinamy cegieł, bo można przez to zniszczyć powłoki zewnętrzne, a to one są najsolidniejsze i dobrze wypalone. Jeżeli odchylenie przekracza 720, to wtedy układamy cegły w pochyłe warstwy z zazębieniem co jakąś wysokość z warstwami poziomymi muru. Wspomniane przed chwilą wiązania można używać w przypadku cegieł bez otworów, jak i dziurawek. Warunkiem jest, aby otwory przelotowe cegieł nie odznaczały się w licach murów ulegających działaniu czynników atmosferycznych czy chemicznych. (uprawnienia budowlane program)

Należy ten warunek przestrzegać, żeby:

-ochraniać mur przed wnikaniem w niego niszczących gazów, jeżeli takie w ogóle występują w okolicy,

-woda deszczowa nie mogła wnikać w głąb muru,

-nie umniejszyć izolacji dźwiękowej i cieplnej.

Musi być to wykonane nawet w przypadku muru otynkowanego, bo tynk nie jest solidnym zamknięciem otworów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dwa rodzaje dziurawek

Z tego wzięło się przymusowe używanie dwóch typów dziurawek: wozówkowych, które maja otwory podłużne oraz główkowych, z otworami poprzecznymi. Każda z główek, która wystaje w zewnętrznych powierzchniach muru musi zostać wykonana z dziurawek główkowych. Reszta cegieł z wozówkowych. W dodatku główki wewnętrzne dobrze byłoby zrobić z dziurawek wozówkowych, bo posiadają one mniej dziurek niż główkowe, ponieważ w tej sytuacji marnujemy mniej zaprawy,  która zawsze wymyka się podczas murowania na parę centymetrów do środka otworów.

Podczas budowy z dziurawek korzysta się w końcach pełne dziewiątki (bez otworów), szczególnie w narożnikach, bo tam widnieją dwie powierzchnie boczne cegły. W przypadku odkrytej tylko jeden powierzchni bocznej, nie ma problemu z wykorzystaniem dziewiątki przyciosanej z całej dziurawki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com