fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozbudowa w kierunku poziomym

Obiekty można rozbudowywać w różnym kierunku. Decydując się na rozbudowę w kierunku poziomym obszar zabudowy się zwiększy. W efekcie może doprowadzić do warunków, które nie są zgodne z zasadami BHP danego zakładu. Starsze budynki nie mają z reguły modułowej siatki słupów. Warto o tym pamiętać podczas planowania rozbudowy starszych obiektów. Ciężej będzie wykorzystać standardowe rozwiązania i prefabrykowane elementy, jeżeli w części poddanej rozbudowie pozostaną niemodularne rozpiętości. Dlatego dobrze jest, żeby w trakcie rozbudowy w dobudówce użyć modularne rozstawy, które będą działały chociaż w jednym kierunku (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Rozbudowa w planie
Rozbudowa w planie

Obecne rozwiązania konstrukcyjne są bardziej ekonomiczne niż te starsze. W przypadku rozbudowy starszego budynku należy dokładnie przeanalizować z architektem nowe koncepcje. Warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

– istniejące warunki,

– nowe potrzeby,

– realne możliwości.

Rzeczowe, szczegółowe uzasadnienie jest potrzebne w momencie odstępstwa od aktualnych przepisów oraz nakazów.

W przypadku planowania rozbudowy poziomej trzeba wykonać badania gruntu. Następnie należy określić to, jak mogą w przyszłości osiadać fundamenty. W przypadku, gdy okaże się, że istnieje duże prawdopodobieństwo powstawania większych osiadań, to można specjalnie zaprojektować konstrukcję przekrycia. Dodatkowo można zaproponować również stropy, które będą na wyższym poziomie. Pomoże to wyrównać poziomy w nowej i starej części w momencie największego osiadania.

Połączenie części istniejącej z rozbudowywaną

Połączenie dobudówki z częścią już istniejącą jest dodatkowym, sprawiającym trudności problemem. Jednak obecnie z reguły bierze się pod uwagę możliwość rozbudowania miejsca, więc uwzględnia się dodatkowe elementy konstrukcyjne, które umożliwią zmiany. Mowa tu m.in. o poszerzeniu skrajnych fundamentów oraz dodaniu wystających prętów (uprawnienia budowlane – egzamin). Pozwolą one na przymocowanie zbrojenia nowych słupów. Żeby ochronić pręty przed korozją, są one prowizorycznie obetonowane. Ten kłopotliwy problem związany z połączeniem dobudówki rozwiąże rozkucie betonu, połączenie zbrojenia nowych słupów z wystającymi prętami i wykonanie zdylatowanych słupów bliźniaczych.

 Istnieje też możliwość, żeby konstrukcja, która znajduje się od strony rozbudowy, miała wbudowane wsporniki, pręty zbrojeniowe i wypusty stalowe. Wtedy będzie można nową konstrukcję dospawać. Jeżeli jednak nie ma w starej konstrukcji środków pomocniczych do połączeń obu części, należy wówczas zaprojektować to połączenie jako niezależną konstrukcję.

Stawianie fundamentów przy części istniejącej

Najtrudniejszym momentem jest stawianie fundamentów przy skrajnym rzędzie słupów lub ścianie, która już istnieje (egzamin na uprawnienia budowlane). Trzeba być przygotowanym na to, że być może będzie konieczne:

– poszerzenie i wzmocnienie istniejących fundamentów,

– zaprojektowanie nowych stóp fundamentowych o specjalnym kształcie,

– odsunięcie się ze słupami na odległość, która jest wymagana ze względu na wymiary nowych stóp fundamentowych,

– przekrycie konstrukcją wspornikową nowej przestrzeni,

– wykonanie na nowej przestrzeni belki, która może się swobodnie opierać na starej i nowej konstrukcji.

W powyższych sytuacjach występuje sytuacja, która powoduje zakłócenie w istniejącej siatce rozstawu słupów przez wprowadzenie mniejszego przęsła łącznikowego. Nie należy jednak znacznie powiększać tego przęsła, zwłaszcza jeżeli jest on częścią rozwiązań wspornikowych. Jest to spowodowane tym, że długie wsporniki sprawiają problemy pod względem konstrukcyjnym. Oprócz tego mogą mieć zły wpływ na pracę całej konstrukcji. Nie powinno się ich stosować w przypadku budynków szkieletowych. Może dojść do spękać ścian obudowy ze względu na spore odkształcenia za długich wsporników. Wówczas lepiej postawić na rozwiązanie wspornikowo-zawieszone. Polega ono na wykonaniu od strony dobudówki krótkich wsporników, a z drugiej strony – swobodne oparcia dla elementów zwieszonych na konstrukcji istniejącej. Wykorzystując powyższe rozwiązanie należy pamiętać o tym, że skrajne słupy (stare), podciągi i stopy fundamentowe mogą być przeciążone. W efekcie tego będzie trzeba je konstrukcyjnie wzmocnić (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com