fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje poliuretanowych pian przeznaczonych do izolacji

Na rynku obecnie poliuretanowe piany PUR są dostępne w kilku rodzajach. Różnią się one między sobą stopniem zawartości pęcherzyków powietrza w objętości, sztywnością, gęstością oraz trwałością końcowego produktu. Piana PUR posiada mikroskopijną budowę oraz procentową zawartość powietrznych pęcherzyków co sprawia, że wyróżnia się na tej podstawie jej dwa rodzaje. Jest to piana PUR otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Piana otwartokomórkowa PUR cechuje się tym, że jej wewnętrzna struktura pęcherzyków jest otwarta. Zapewniają one dobrą termiczną izolację oraz duży stopień sprężystości gotowego produktu. Taki wyrób pozwala swobodnie przepływać wodnej parze i zachowuje on niezmienioną elastyczność w czasie. Cechuje się on także dużą lekkością. W pianie PUR zamkniętokomórkowej wewnętrzna struktura posiada zamknięte mikroskopijne pęcherzyki, co pozwala zachować dobrą termiczną izolacyjność przy jednoczesnym dużym poziomie sztywności. Produkt wykazuje odporność na wodę i wilgoć. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Rodzaje poliuretanowych pian przeznaczonych do izolacji
Rodzaje poliuretanowych pian przeznaczonych do izolacji

Piana zamkniętokomórkowa PUR

Zamkniętokomórkowa piana PUR posiada różny stopień objętościowej gęstości w związku z końcowym produktem. Pianę posiadającą niską objętościową gęstość aplikuje się tylko w izolacji, gdzie nie obciąża się je od zewnątrz. Mogą to być stropy od góry, gdzie ludzie nie mają dostępu. Pianę o średniej objętościowej gęstości wykorzystuje się głównie przy izolowaniu fundamentów oraz fundamentowych ścian i podłóg z małymi obciążeniami. W przypadku piany o najwyższym poziomie gęstości stosuje się ją w miejscach o dużym obciążeniu termicznej izolacji. Może to być fundamentowa płyta albo dach.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Otwartokomórkowa piana PUR

Na rynku obecnie znajdują się otwartokomórkowe piany PUR.  (uprawnienia budowlane 2022) Cechują się one szczególnymi parametrami. Jest to klasa reakcji ogniowej, współczynnik związany z przewodzeniem ciepła i przepuszczalność wodnej pary. Ostatecznego wyboru produktu dokonuje zmawiający. Wskazane jest jednak, aby w przypadku poddaszy stosować otwartokomórkowe piany o najwyższym poziomie klasy reakcji ogniowej E, przy jednoczesnym niskim poziomie współczynnika przewodzenia ciepła. Takie działanie pozwala wprowadzić termiczną izolację o dobrym stopniu izolacyjności. Nie będzie ona w przypadku pożaru rozprzestrzeniać ognia. W konsekwencji bezpieczeństwo użytkowania takiego obiektu będzie na wysokim poziomie.. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Mechaniczne i fizyczne właściwości piany PUR

Do podstawowych właściwości pian PUR zalicza się izolacyjność końcowego produktu. Wyraża się ją poprzez współczynnik związany z przewodzeniem ciepła. Mając do czynienia z otwartokomórkowa pianą deklarowany poziom współczynnika kształtuje się na poziomie 0,036 – 0,040W/(mK). Dla zamkniętokomórkowych pian wynosi on 0,023 – 0,029 W/(mK). Kolejną z cech poliuretanowych pian PUR jest ciężar, jaki wyraża się za pomocą objętościowej gęstości produktu gotowego. Otwartokomórkowe piany objętościową gęstość mają w graniach 8 – 10 kg/ m3, a zamkniętokomórkowe od 35 do 60 kg/ m3. Chcąc porównać ciężar mineralnej wełny, jaką przeznacza się dla tych samych celów co piana PUR wynosi on odpowiednio od 10 do 80 kg/ m3.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com