Okna krosnowe
Okna krosowe produkowane są jako pojedyncze jedno-, dwu- lub trójdzielne (uprawnienia budowlane). Produkuje się je w dwóch grupach:
– dla budownictwa powszechnego z przeznaczeniem dla piwnic i poddaszy,
– dla budownictwa wiejskiego – inwentarskiego.
Obokniem jest krosno, które ma pojedynczy wrąb przylgowym, w którym osadza się skrzydła. Z kolei krosno należy osadzić w otworach ściennych z węgarkami. W zależności od sposobu osadzenia krosno, okno może się otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
Okna zespolone
Okna zespolone produkowane są jako jedno-, dwu- lub trójdzielne w pionie i poziomie oraz wielodzielne. Stosuje się je praktycznie we wszystkich rodzajach budynków, niezależnie od technologii wykonawstwa. Wymiary okien dopasowane są do potrzeb użytkowników.
Obokniem jest ościeżnica. Okna wielodzielne charakteryzują się tym, że ościeżnica ma jedno lub dwa ślemiona bądź jeden lub więcej słupków. Należy je zamocować w otworach ściennych z węgarkami.,
Wywietrzniki znajdują się pomiędzy ramiakami skrzydeł. Mogą być one również osobnymi skrzydłami. Skrzydła zewnętrzne i wewnętrzne okna są połączone na skutek skręcenia ich specjalnymi śrubami. Oba skrzydła obracają się na zawiasach, które umocowane są do skrzydeł wewnętrznych oraz ościeżnicy.
Okna można być dzięki temu, że zawiasy umieszczone są:
– na zewnętrznej krawędzi skrzydeł,
– przy ościeżnicy,
– przy ślemieniu w wycięciach między ramkami.
Rozchylenie obu skrzydeł wokół zawiasów jest możliwe w momencie, kiedy wykręci się śruby spinające.
Okna skrzynkowe
Okna skrzynkowe produkuje się aktualnie rzadko (testy uprawnienia budowlane). Ich główne zastosowanie jest w budownictwie wiejskim indywidualnym. Mogą one być jedno-, dwu- oraz trójdzielne. Obokniem jest skrzynka, która składa się z krosna i ościeżnicy. Są one ze sobą trwale połączone.
W oknach trójdzielnych środkowych skrzydeł się nie otwiera. Skrzydła otwierane mają pionową boczną oś obrotu dzięki zawieszeniu na zawiasach.
Największą zaletą takich okien jest to, że skrzydła zewnętrzne i wewnętrzne otwiera się do wewnątrz pomieszczeń. Z tego powodu można je stosować także w budynkach wielokondygnacyjnych. Ich wadą jest spore zużycie drewna. Z tego powodu ograniczono ich stosowanie.
Okna drewniane półskrzynkowe
W tych budynkach, które już istnieją można spotkać okna drewniane półskrzynkowe. Obokniem jest ościeżnica, która posiada krośniak w progu i nadprożu. Skrzydła charakteryzują się skomplikowanym kształtem. Przylgi pionowe znajdują się po zewnętrznej stronie okna. Z kolei przylgi poziome umiejscawia się po wewnętrznej stronie. Aktualnie nie produkuje się takich okien (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).
Okucia okienne
Zadaniem okuć okiennych jest:
– otwieranie i zamykanie skrzydeł,
– wzmacnianie skrzydeł,
– skręcanie skrzydeł,
– zabezpieczenie skrzydeł.
Zadaniem zawiasów szydełkowych wbijanych jest zawieszanie skrzydeł okiennych. Narożniki wpuszcza się w naroża skrzydeł okiennych i usztywniają je. Z kolei dzięki zasuwnicom zamyka się okna dwuskrzydłowe. Należy je umieścić w ramiakach pod listwą. Stosuje się je praktycznie we wszystkich typach okien (oprócz krosnowych).
Zakrętki stosuje się:
– w najprostszych oknach, np.: krosnowych,
– do wietrzników,
– do małych skrzydeł i do skrzydeł unieruchomionych.
Zadaniem przytrzymywaczy grzebieniowych jest unieruchomienie otwartych skrzydeł okien zespolonych.
Szklenie okien odbywa się po zakończeniu robót stolarskich i okuciu okien. Szyby powinny być o ok. 3 mm mniejsze niż wymiary ramiaków w świetle wrębów. We wrębach, które są zagruntowane pokostem, należy ułożyć ok. 2 mm warstwę kitu. Na tej warstwie należy umieścić szybę i zamocować ją stalowymi drucikami we wrębach. Kolejnym krokiem jest uformowanie ramki trójkątnej z kitu, który należy wygładzić nożem. Jak kit wyschnie, to należy pomalować farbą (program egzamin uprawnienia 2021).