Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów impregnatów, które możemy użyć do naszych drewnianych elementów. Różnią się one nie tylko ceną oraz producentem, ale również właściwościami, miejscem ich zastosowania oraz składem. Jeśli chodzi o skład, wyróżniamy impregnaty solne do drewna, rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne, olejowe naturalne oraz woskowe. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt zapoznajmy się ze wszystkimi informacjami ujętymi na etykiecie. Niektóre impregnaty mają działanie kompleksowe, czyli chronią nie tylko przed wilgocią lub ogniem, ale również przed promieniowaniem UV, insektami oraz przed rozwojem pleśni i grzybów. Decydując się na preparat owadobójczy, możemy zlikwidować zarówno szkodniki, które już dobrały się do naszego drewna, ale również zabezpieczyć przed ich wystąpieniem „nowe” drewno. (uprawnienia budowlane) Z kolei preparaty na pleśń i grzyby dobrze zabezpieczą nasze drewno przed jej powstaniem oraz zahamuje już zajęte przez grzyby drewno.
Impregnaty naturalne
Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie naturalnego impregnatu, który jest produkowany na bazie oleju lnianego i wosku. W ich składzie zazwyczaj znajduje się olej lniany lub smoły i żywice, woski a także terpentyny. (uprawnienia budowlane testy) Dzięki dodatkowi oleju lnianego, preparat dociera głęboko do wnętrza drewna i zabezpiecza je przed wilgocią oraz przed stojącą wodą. Użycie takiego preparatu zapewnia nam również trwałość jego koloru, ponieważ dodatek wosku chroni przed blaknięciem, pękaniem i szkodnikami. Dodatkowo zabezpiecza drewno przed mikroorganizmami, pleśnią, glonami i grzybami. Do czego możemy go użyć ? Najlepiej sprawdzi się do elementów na zewnątrz, na świeżym, surowym drewnie. Warto go użyć do elewacji budynku, podłogi na tarasie, balkonów i parapetów. Nada się również do zabezpieczenia ławek, pergoli i mebli ogrodowych. (akty uprawnienia budowlane)
Impregnat solny
Impregnaty solne w sklepach występują pod dwiema postaciami, jako proszek, który możemy rozcieńczyć w letniej wodzie lub już jako gotowy produkt do użycia od razu. Stosujemy go najczęściej jako impregnat do elementów drewnianych konstrukcji, ponieważ nie tylko chroni przed insektami, ale również zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów oraz zabezpiecza przed ogniem. Tego rodzaju preparaty stosujemy najczęściej na zewnątrz przy użyciu ciśnieniowo próżniowej lub zanurzeniowej impregnacji w profesjonalnym tartaku. (egzamin na uprawnienia budowlane) Środek ten wnika głęboko w strukturę drewna i zapewnia mu lepszą ochronę niż poprzez nakładany pędzlem. Wadą będzie mała odporność na wilgoć, jest łatwo wymywany przez deszcz i absolutną koniecznością jest równoczesne zastosowanie dobrej jakości wykończenia w postaci farb lub olejów. Używamy ich wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie zdrowego drewna na długie lata – więźby dachowe, stropy, belki domków drewnianych oraz tarasy. Nie możemy ich stosować na deskowany dach pokrywany blachodachówką, ponieważ w wyniku reakcji chemicznej może on ulec korozji.