fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaj uprawnień budowlanych – wprowadzenie

Starając się o nadanie uprawnień budowlanych, warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj uprawnień wybrać. Jakie uprawnienia będą nam najbardziej potrzebne? W Polsce możemy wybierać pomiędzy trzema rodzajami uprawnień. Są to uprawnienia łączne, aby móc projektować i kierować robotami budowlanymi oraz uprawnienia rozdzielne: do projektowania oraz do kierowania pracami budowlanymi. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Uprawnienia budowlane – co zyskujemy

Zdobywając uprawnienia budowlane (niezależnie od tego, jaki to rodzaj uprawnień), zdobywamy równocześnie możliwość do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie. Dzięki temu możemy samodzielnie oceniać nie tylko zjawiska technologiczne, ale i zagadnienia techniczne, architektoniczne czy też organizacyjne. Jest to równocześnie bardzo odpowiedzialna rola, co trzeba zawsze mieć na uwadze. Za popełnione przewinienia lub błędy podlegamy odpowiedzialności zawodowej i możemy być ukarani. (program uprawnienia budowlane)

Rodzaj uprawnień a specjalności

Uprawnienia budowlane to nie tylko różne rodzaje, ale i różne specjalności. W tym drugim przypadku wiele znaczy nasze wykształcenie oraz praktyka zawodowa. Podstawowym warunkiem, jaki musimy spełnić, jest ukończenie studiów magisterskich/inżynierskich na kierunku odpowiednim/pokrewnym dla wybranej specjalności. Starając się o uprawnienia łączne, nasza praktyka będzie musiała odbyć się na budowie i przy sporządzaniu projektów. Podobnie jest zresztą w przypadku uprawnień wyłącznie do projektowania. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Studia czy może tytuł zawodowy?

Co ciekawe, chcąc zdobyć wybrany rodzaj uprawnień do kierowania pracami budowlanymi, nie musimy legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Jest to także możliwe, gdy posiadamy tytuł mistrza lub technika w jednym z zawodów wymienionych w odpowiednim rozporządzeniu. Posiadając dyplom inżyniera na kierunku pokrewnym dla wybranej przez nas specjalności musimy praktykować przez 3 lata. Będąc mistrzem lub technikiem nasza praktyka zawodowa na budowie będzie trwała niestety aż 4 lata. Dopiero po odbyciu praktyki jest możliwe podejście nie tylko do egzaminu, ale i do samego procesu kwalifikacyjnego. (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com