Wykwity w murach
Wykwity wyglądają jak plamy powstające na powierzchni murów. Zazwyczaj przejmują biały kolor, rzadziej żółtawy, zielonkawy czy brązowawy. Powstają, gdy zostanie spełnionych jednoczenie kilka ważnych warunków: (uprawnienia budowlane kontakt)
- Do muru musi przenikać woda, w której rozpuszczane są sole. Najgroźniejsze są wody gruntowe, które posiadają największe ilości tych substancji;
- Występują sytuacje powodujące ruch roztworu soli, to takie czynniki jak różnice temperatur, stężeń czy ciśnienia pomiędzy powierzchnią muru, a jego wnętrzem;
- Do muru docierają źródła soli rozpuszczalnych w wodzie, to składniki zaprawy, gruntu, atmosfera czy elementy metalowe.
Pozostałe warunki przyczyniające się do tworzenia wykwitów
Wykwity powstają z kilku podstawowych powodów, ale są czynniki, które zwiększają tempo i szansa na ich powstawanie. Najczęściej pojawiają się już w pierwszej zimie, ponieważ to wtedy występuje największe narażenie murów na wilgoć i zmiany pogodowe. Wody deszczowe, śniegi i niskie temperatury przyśpieszają rozpuszczenie się soli, a to przyczynia się do powstawania nowych plam na murach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Przeglądy
Aby uniknąć powstawania wykwitów w murach należy chronić je przed wnikaniem wody i nie dopuszczać do powstawania subflorescencji. W tym celu należy wykonywać regularne okresy w pierwszym okresie funkcjonowania muru. W trakcie takiego badania należy sprawdzać ewentualne uszkodzenia betonu oraz spoin. Najlepszym terminem na przegląd będzie kwiecień. Należy jednak pamiętać, że musi odbyć się on minimalnie siedem dni po ostatnich opadach deszczu. (program egzaminu na uprawnienia)
Czyszczenie
W trakcie trwania okresu występowania wykwitów pierwotnych muru licowego, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu ściany narażonej na uszkodzenia. Dobrym pomysłem będzie również uzupełnianie ubytków, które powstają w spoinach. Takie zabiegi powinno powtarzać się co roku, na wiosnę. Zaprzestać można dopiero po pięciu latach od budowy/renowacji muru. (uprawnienia budowlane 2022)
Przed przystąpieniem do uzupełniania spoin należy całość dokładnie umyć i usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. To nic trudnego, można przemyć je gąbką, osuszyć i doczyścić suchą szczotką.
Jeśli wykwity są bardzo widoczne, należy rozpocząć proces ich usuwania. „Domową” i bezpieczną metodą jest wykorzystywanie kompresów odsalających. Te nakłada się w wyznaczone miejsca i zostawia na minimum dobę. Po wszystkim należy dokładnie oczyścić odsalane miejsce.
Innym sposobem będzie korzystanie ze specjalnych środków chemicznych. Jest to jednak metoda ostateczna, ponieważ nieodpowiednie jej nałożenie może skończyć się uszkodzeniami struktury cegieł i powstaniem przebarwień na fugach. (akty prawne uprawnienia budowlane)