Remont i konserwacja budynku
Każdy z elementów w budynku zużywa się pomimo właściwego ich użytkowania oraz konserwacji. Zużycie powstaje w związku z tym, że z biegiem lat budynek traci swoje właściwości pierwotne. To powoduje zużycie i konieczność podjęcia odpowiednich działań (uprawnienia budowlane). Działania te mają na celu rozłożenie w czasie zużycia się i jak najdłuższe korzystanie z budynku.
Przyczyny zużywania się konstrukcji oraz urządzeń w budynku
Zużycie urządzeń oraz konstrukcji w danym budynku zależy od wielu przyczyn (testy 2021 uprawnienia). Przede wszystkim przyczyną jest nieodpowiednia konserwacja budynku oraz jego składowych elementów, brak przeprowadzenia na bieżąco remontów oraz niestosowanie środków, mających na celu zapobieganie szybkiemu zużywaniu. Niewłaściwe używanie pomieszczeń i urządzeń oraz wady w samym wykonawstwie budynku, czyli odchylenia od projektu, nie stosowanie się do budowlanych przepisów itd. to wszystko stanowi przyczyny szybszego zużywania się. Całkowity okres zużycia budynku zależy od warunków jego eksploatowania, trwałości konstrukcji, klimatu itd. Jeżeli przeprowadzane są na bieżąco drobne remonty oraz co pewien czas generalne, zużycie budynku nastąpi po upływie dłuższego okresu czasu, niż w przypadku braku remontów.
Obserwacja
Obserwując okres istnienia oraz użytkowania budynku można wyróżnić następujące etapy: pierwsze stadium użytkowania budynku, gdzie zużycie szybko wzrasta, w środkowym tempo zużywania się maleje a w ostatnim stadium ponownie proces zużycia przyśpiesza. W końcowym etapie budynek doprowadzony jest do momentu, gdzie należy wycofać go z użytkowania (program egzamin uprawnienia 2021). Te wyżej wymienione etapy jasno wskazują, że budynek z wiekem starzeje się, i jeśli nie będziemy o niego dbać, remontować oraz konserwować, to procesy niszczenia będą krótsze i w konsekwencji budynek posłuży nam przed dużo mniej czasu.
Okresy remontów
Pierwszy okres remontu, gdzie tylko mała ilość konstrukcyjnych elementów nadaje się do remontu typu dach, drzwi, okno czy podłoga, zużycie budynku szybko wzrasta. W kolejnym z okresów, podczas wykonywania kapitalnych oraz bieżących remontów, część konstrukcji należy wymienić: np. stropowe albo dachowe. Opóźnia to tempo wzrostu zużywania się całości (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W ostatnim z okresów, kiedy to zakres remontu kapitalnego zmniejsza się a przed wycofaniem budynku z użyteczności przeprowadza się tylko konstrukcyjne naprawy, zużycie znowu wzrasta. Decydujący wpływ na wzrastanie nieużyteczności danego budynku ma zużywanie się nadmiernie podstawowych jego konstrukcyjnych elementów. Są to fundamenty, ściany, ogniotrwałe stropy itp. Takie konstrukcje zazwyczaj nie nadają się do wymiany i powodują trwałe niszczenie budynku. W konsekwencji budynek wyłącza się z użytku.