fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rekuperator wentylacyjny w jednorodzinnych budynkach

Domy jednorodzinne muszą posiadać wentylację, co jest wymagane w związku z obowiązującymi polskimi normami i przepisami. Zazwyczaj jest to grawitacyjna wentylacja, która działa w zależności od atmosferycznych warunków. Wymaga ona wiele energetycznych nakładów, aby skutecznie ogrzać nawiewane powietrze pochodzące z zewnątrz budynku. Jednorodzinne budownictwo przez zewnętrzne przegrody odnotowuje zyski oraz straty w cieple. Zależą one również od zewnętrznych źródeł. Pojawiają się one wraz z wilgocią i gazowymi zanieczyszczeniami w łazienkach czy kuchniach, podczas normalnego eksploatowania budynku. Duża ilość pojawiającej się w pomieszczeniach wilgoci sprawia, że rozwijać zaczną się grzyby, bakterie oraz pleśnie, których zapach jest bardzo nie przyjemny. Gromadzący się w budynku dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia wpływają na pogorszenie się jakości wewnętrznego powietrza, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort mieszkańców. Dlatego też tak ważna staje się wentylacja w budynku. (uprawnienia budowlane 2022)  

Rekuperator wentylacyjny w jednorodzinnych budynkach
Rekuperator wentylacyjny w jednorodzinnych budynkach

Wentylacja według przepisów i zaleceń

Zapisy w polskich normach wymagają na projektantach zapewnienia wentylacji w mieszkalnym budownictwie. Ma ona za zadanie przede wszystkim usuwać wilgoć oraz gazowe zanieczyszczenia. W związku z tym często taką wentylację nazywa się bytową bądź higieniczną. Ma ona za zadanie ogrzać w zimie pomieszczenia, a latem je schładzać, dlatego też nie należy mylić jej z powietrznym ogrzewaniem bądź z powietrzną klimatyzacją budynku. Musi ona poprawnie współpracować zimą z dowolnym systemem ogrzewania w danym budynku, a latem z ewentualną klimatyzacją. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Ograniczenie strumienia wentylacyjnego powietrza

Na podstawie praktyki związanej z eksploatowaniem jednorodzinnych domów stwierdzono, że w czasie zimy wskazanym działaniem jest ograniczenia strumienia związanego z objętością wentylacyjnego powietrza w czasie nocy, kiedy mamy do czynienia z niską temperaturą zewnętrznego powietrza. (uprawnienia budowlane segregator )   Zewnętrzne nawiewane powietrze posiada w tym czasie niski poziom wilgoci, co podczas podgrzania go do temperatury, jaka jest wymagana w powietrzu spowoduje, że względna wilgotność powietrza w środku pomieszczenia spadnie nawet do poziomu 10%. Jeżeli strumień powietrza nawiewanego jest większy, tym większy poziom strumienia masy wody jest konieczny, aby nawilżyć pomieszczenie do minimalnej zalecanej względnej wilgotności wynoszącej 30%. (uprawnienia budowlane) 

Strumień objętościowy powietrza

Strumień określający objętość powietrza, jakie zostaje odprowadzone musi wynosić minimum 50 do 70m³/h w kuchni, 50m³/h w łazience, 30m³/h w oddzielnym WC oraz 15m³/h w pomieszczeniu, w którym nie ma okna. Kiedy mamy do czynienia z mieszkalnym pokojem, który jest oddzielony od kuchni, WC i łazienki za pomocą dwóch par drzwi, albo z pokojem, który znajduje się na wyższej kondygnacji w domu strumień objętościowy powietrza musi wynosić minimum 30m³/h. Powietrze zostaje doprowadzone do pomieszczeń z zewnętrznym oknem. Rozporządzenie mówi o tym, że strumień zewnętrznego powietrza, które jest doprowadzane do mieszkalnych pomieszczeń musi odpowiadać wymaganiom, jakie zostały określone w normie.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com