fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pustaki

Pustaki gipsowe

Pustaki gipsowe KMK-I da się używać jedynie do stropów w obiektach mieszkalnych  z pominięciem stropów nad piwnicami. Nie można ich używać w obiektach z dużym zawilgoceniem. Prefabrykowane kafle żelbetowe do zapełnienia przestrzeni wśród belkami T-27 potrafią być ze żwiro lub żużlobetonu. Kafle żwirobetonowe posiadają takie rozmiary:

-dla osiowego rozmieszczenie belek 90cm – długość 82.5cm, rozpiętość 59.5cm i obszerność 4cm, (uprawnienia budowlane kontakt)

Pustaki
Pustaki

-dla osiowego rozmieszczenia belek 120cm: długość 112.5cm, rozpiętość 29.5cm, obszerność 4cm.

Kafle żużlobetonowe wytwarzane bywają o takich samych wymiarach co żwirobetonowe, jeśli chodzi o długość i rozpiętość, ale ich obszerność wynosi 6cm i są lepsze pod względem termoizolacji. (uprawnienia budowlane 2021)

Na środkach przewozowych kafle rozmieszcza się rębem, długością w stronę jechania i nieprzepuszczalnie, by się nie ruszały jadać. Dno auta warto wyłożyć słomą. Na miejscu budowy składuje się też rębem w zaledwie jednym czy dwóch rzędach. Po rozmieszczeniu kafli w stropie spoiny wśród różnymi kaflami wypełnia się luźną zaprawą cementową 1:2 lub 1:3.

Umieszczanie pustaków

Przed zaczęciem rozmieszczania pustaków KMK-I czy kafli żelbetowych warto rozmieścić po jednym pustaku czy po jednym kaflu w polach blisko obu końcówek belek, żeby nie doszło do przesunięcia belek podczas rozmieszczania kolejnych pustaków czy kafli, co sprawiłoby zredukowanie płaszczyzny wsparcia pustaka na stopce belki. (uprawnienia budowlane program) Potem zapełnia się pola wśród belek, rozmieszczając pustaki i kafle blisko siebie. Takiej reguły warto trzymać się też podczas wtapiania końcówek belek stropowych w wieniec żelbetowy, żeby nie doszło do rozszerzenie czy zwężenia pól wśród belkami. Podczas zwężenia tych pól nie można umieścić kafli i pustaków na niższych stopkach belek. Pachwiny wśród belek i pustaków zalewa się betonem rodzaju 110. Kruszywo w betonie musi być bardzo małe, o przekroju 2cm. Za dużą ilość betonu zabiera się łatą w ten sposób, by na szczycie pustaków pojawił się rząd betonu obszerności 2.5cm.

Wieniec żelbetowy

Musi być zaniżony o 5cm pod spód belki stropowej. Końcówki belek żelbetowych umieszcza się w wieniec żelbetowy, uzbrojony stalowymi drutami. Belki na ścianie zewnętrznej i środkowej warto umieścić dzięki drutami stalowymi 0 do 10 do 14mm, długości od 30 do 45cm, przekładanych przez luki widniejące na końcach belek, jakie warto obetonować czy starannie obmurować. Wieńce i poduszki betonowe warto ocieplić z zewnątrz ściany, żeby w tych punktach nie pojawiły się mostki przemarzania. Pod ścianki działowe zrobione z cegły, umieszczone równolegle do belek, warto rozmieścić dwie belki o identycznych numerach, jakie przykłada się do zrobienia stropu. Przestrzeń wśród belek musi być zabetonowana, żeby złączyć je w jedną konstrukcję nośną. Zapełnienia wśródbelkowe: Ogólnie używane są takie typy zapełnienia pola wśród belek T-27

-pustaki gipsowe rodzaju KMK-I, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-kafle żelbetowe prefabrykowane ze żwirobetonu czy żużlobetonu, gotowe do wsparcia na niższej stopce belki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zapełnienie przestrzeni wśród belek

Do zapełnienia przestrzeni wśród belek T-27 da się używać sklepienia Kleina z cegły, odcinkowego z cegły czy betonu, tak samo jak robi się sklepienie na belkach dwuteowych. Patrząc na  obciążenie użytkowe stropu i rozmieszczenia osiowego belek wyróżniamy dwa typy pustaków gipsowych KMK-I:

-pustaki o długości 84cm, rozpiętości 30cm i rosłości 25cm, używane podczas osiowego rozmieszczenia belek 90cm, (program egzaminu na uprawnienia)

-pustaki długości 116cm, rozpiętości 30cm, rosłości 25.5cm, używane podczas osiowego rozmieszczenia 120cm.

Pierwszy rząd pustaków rozmieszcza się na wyścielonej stronie, a potem na podkładkach drewnianych z desek rozmieszczonych na niższym rzędzie pustaków. Magazynuje się pod dachem na suchej ziemi, rozmieszczając w stosy. Do zrobienia stropów da się używać jedynie pustaków pełnych, nie zniszczonych i bez pęknięć.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com