fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przystosowanie wejść dla niepełnosprawnych – dlaczego?

Niepełnosprawność oznacza brak lub ograniczenie zdolności do takiego działania, jakie byłoby uznane za normalne dla zdrowego człowieka. Może ona przybierać oczywiście różne oblicza. Mimo tego zawsze jest pewnym utrudnieniem. To, co dla zdrowego człowieka nie jest żadną przeszkodą, dla niepełnosprawnego może być barierą, której nie zdoła on przekroczyć. Mowa tutaj między innymi o wchodzeniu po schodach, co jest niemożliwe przede wszystkim dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarządca obiektu musi więc zadbać między innymi o przystosowanie wejść dla niepełnosprawnych. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku budynków użyteczności publicznej. (nauka do uprawnień budowlanych)

Co na ten temat mówią przepisy?

Przepisy nakazują władzom publicznym podejmować kroki zrównujące szanse osób niepełnosprawnych z szansami osób zdrowych. Kluczowe jest także zapewnienia warunków do prawidłowej codziennej egzystencji, wykonywania obowiązków zawodowych i komunikacji. To ta regulacja prawna zobowiązuje zarządców budynków do przystosowania wejść dla niepełnosprawnych w taki sposób, aby mogli oni samodzielnie dostawać się do budynku. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Przystosowanie wejść dla niepełnosprawnych – czego dotyczy?

Budynki zawierają zwykle w sobie wiele barier architektonicznych, które dla osób niepełnosprawnych są nie do przejścia. Mowa tu oczywiście o schodach, ale i o progach czy różnicach poziomów na piętrach. Budynki użyteczności publicznej nie mogą zawierać takich ograniczeń. Tworzy się więc dodatkowe rozwiązania, które umożliwią samodzielny i swobodny wjazd. W stosunku do największej przeszkody, jaką są schody, stosuje się specjalny podjazd. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może wjechać do środka budynku bez żadnych przeszkód. Ważną sprawą jest też usunięcie progów w drzwiach. W przeciwnym wypadku wjazd niepełnosprawnego np. do centrum handlowego byłby niemożliwy. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane) (program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com