Przygotowanie projektu z zastosowaniem prefabrykatów
Prefabrykację wdraża się w każdej z faz projektowego procesu. (program egzaminu na uprawnienia) Najkorzystniej jednak projektować ją biorąc pod uwagę wymogi związane z prefabrykacją już na początku pojawienia się koncepcji. W przypadku kiedy zapada decyzja o zmianie technologii z prefabrykowanej na technologię monolityczną są to stosunkowo proste zmiany. Zmiana z tradycyjnej technologii na prefabrykowaną jest już natomiast trudniejsza do wprowadzenia i może ona powodować niepożądane ekonomiczne efekty. Poprzez projektowanie w zgodzie z prefabrykacyjną specyfiką od fazy związanej z koncepcją uzyskuje się najlepszy poziom parametrów dla inwestycji. Obszarami, jakie są kluczowe w związku z oszczędnościami jest standaryzacja, powtarzalność elementów i ich transportowe gabaryty. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Nowoczesna prefabrykacja
Na Polskim budowlanym rynku nie ma jeszcze dużych doświadczeń związanych z wprowadzaniem nowoczesnych prefabrykacji. Wymaga ona poprawnego zaplanowania inwestycyjnego procesu, dlatego też inwestor albo generalny wykonawca powinien posiadać odpowiednio dużą rezerwę czasową, aby dokonać wyboru i ustalić z producentem prefabrykatów wiele szczegółów. Dotyczą one stolarki drzwiowej i okiennej, instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz technologicznych dróg na placu budowy. W przypadku ustaleń odnośnie stolarki ważną kwestią jest ustalenie wymiarów w świetle otworów, a także sposób ich montowania. Elektryczne instalacje muszą zostać uwzględnione na etapie związanym z projektowaniem. Oznaczone muszą zostać kablowe trasy oraz połączenia i rodzaje zastosowanych elektrycznych puszek. W przypadku sanitarnych instalacji prefabrykaty muszą posiadać otworowania, podcięcia i przygotowaną konstrukcję pod wentylacyjne czy wodno – kanalizacyjne instalacje. Dlatego też sam proces przygotowania oferty, która będzie w pełni profesjonalna trwa długi czas. (uprawnienia budowlane 2022)
Przekazanie projektu do produkcji
Kiedy projektanci z firmy produkcyjnej uzyskają od zamawiającego wszystkie potrzebne informacje, potrzeba jest około dwóch miesięcy na przekazanie do produkcji pierwszych elementów. Czas związany z produkowaniem elementów od momentu dostarczenia na produkcję dokumentacji zależy od złożoności danych elementów, a także od dostępnych aktualnie produkcyjnych mocy. Pod względem ekonomicznym najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużej ilości elementów powtarzalnych dla obiektu, czyli tzw. standaryzacja. Chcąc ją osiągnąć trzeba odpowiednio koordynować i współpracować z projektantami każdych branż. Ważnym zagadnieniem są tu też gabaryty danych elementów. Zwykle prefabrykacja nie narzuca klientowi wymiarowych ograniczeń dla modułów. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ekonomiczny efekt osiągnie się poprzez zastosowanie standardowych rozwiązań, przy jak najmniejszych różnorodnościach topologii. Na etapie projektowania uwzględnia się także dostępność oraz skrajnie dojazdowej drogi, transportowe środki oraz ciężar elementów. (uprawnienia budowlane kontakt)
Prefabrykacja po wydaniu pozwolenia na budowę
Obecny rozwój rynku budowlanego pokazuje, że do producentów często przychodzą ofertowe zapytania od klientów odnośnie projektów, na które mają już wydane pozwolenie na budowę. Czasami nawet sprzedaż mieszkań jest już rozpoczęta. W takim wypadku producent sporządza warsztatowy projekt w oparciu o istniejącą już dokumentację. Optymalizacyjne możliwości są tu jednak ograniczone z tego względu, że podpisane są już deweloperskie umowy. Warto zastanowić się w związku z tym, czy należy zmienić budowlany projekt. W wielu przypadkach zmiany te nie wprowadzą istotnych zmian w projekcie, więc nie zachodzi tu taka potrzeba. (uprawnienia budowlane program)