Wykładzinę możemy położyć na starych płytkach, parkiecie, deskach ale tylko w wypadku, gdy mamy całkowitą pewność, że nasze podłoże jest stabilne. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Żadne płytki ani klepki nie mogą się ruszać. Musi być również suche i równe. Jeśli obecne podłoże, nie spełnia tych kryteriów – czeka nas więcej pracy. Obecną posadzkę należy naprawić. Popodklejać klepki i płytki, zaszpachlować dziury, oczyścić z zabrudzeń, które osłabią przyczepność taśm i kleju. Jeśli wykładzinę chcemy położyć na posadzkę drewnianą, zalecamy przykręcenie cienkich płyt wiórowych lub sklejki. Jeśli podłoże jest do tego stopnia nierówne, że naprawa nic nie zaradzi, należy taką posadzkę usunąć. (uprawnienia budowlane testy) Po ewentualnym usunięciu, warto zastosować wylewkę samopoziomującą, jeśli nie mamy pewności, że podłoże jest równe. Pod wykładzinę możemy również użyć matę podkładową, która trochę wyrówna nam podłogę, poprawi jej izolację termiczną oraz nada miękkości. Takie maty są produkowane z kilku materiałów – gumy, filcu lub pianek. Mocujemy je tak samo jak wykładzinę. Co ważne, nie polecamy ich stosować w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ ograniczy ona przenikanie ciepła. (egzamin na uprawnienia budowlane) Nie stosujemy ich również przy wykładzinach z miękkim spodem. Idealnie nadają się pod wykładziny z podłożem tekstylnym, jutowym.
Kiedy układać
W nowym domu lub mieszkaniu, układanie wykładziny zawsze wykonujemy na samym końcu, tuż przed meblowaniem. Ściany muszą być pomalowane a glazura ułożona. Następnie przeprowadzamy test szczelności instalacji grzewczej, by na końcu przygotować bele do rozwijania. Podczas prac, temperatura w pokoju nie może być niższa niż 5 stopni. Dzień przed układaniem warto ją pozostawić w pomieszczeniu o temperaturze ok 17 stopni, by zmiękła i stała się bardziej podatna. (uprawnienia architektoniczne)
Przycinanie wykładziny
Bele wykładziny wymagają precyzyjnego i dokładnego docięcia, by idealnie dopasować jej kształt do naszego pomieszczenia. Zawsze zostawiamy ok 1-2 cm zapasu przy narożnikach, krawędzie wywijamy do góry na ścianę. Sprawdzamy by w każdym miejscu zapas był taki sam, następnie mocno dociskamy narożniki za pomocą metalowych liniał. Najwygodniejszą opcją będzie nóż z wymiennymi ostrzami. W progach drzwi docinamy tak by krawędzie idealnie przylegały do ościeżnic. Podczas cięcia warto klęczeć na wykładzinie, by ta nam nie odjeżdżała. Jeśli robimy to sami, warto w kilku miejscach dociążyć ją ciężkimi ale o płaskim kształcie przedmiotami. Łączenia zaplanujmy w takim miejscu by jak najmniej rzucały się w oczy, np. pod łóżkiem, lub prostopadle do okna.(uprawnienia budowlane 2022)