Przygotowanie placu budowy do montażu prefabrykatów
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem prefabrykowanej konstrukcji należy odpowiednio przygotować plac budowy. W pierwszej kolejności zabezpiecza się dojazdowe drogi oraz odpowiednio przygotowuje się technologiczne drogi i składowe place. (program egzaminu na uprawnienia) Należy też wezwać na budowę producenta prefabrykatów, aby odebrał on przygotowawcze prace do montowania prefabrykacyjnych elementów. Przekazuje się także front prac razem z operatami odnośnie fundamentów rzędnych, podbetonów, wsporników, wieńców, albo też innej konstrukcji, na której będzie montować się prefabrykaty z operatami. Odnoszą się one do lokalizacji łącznikowych prętów. Przy tworzeniu stropów budynku rekomenduje się do tego celu standardowe płyty o typie filigran zbrojony, płyty pełne PS 200, pełne o typie HM 150, 200, 230, 265, a także płyty kanałowe HC 150, 200, 230 i 265. Na dobór płyt wpływa rozstaw nośnych ścian, typy balkonowych łączników, projektowanych grubości i obciążeń stropu. Nie można pominąć tu wymagań, jakie stawiane są przez klienta. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Możliwości prefabrykacji
Prefabrykacja pozwala klientom na montowanie gotowej elewacji razem z konstrukcją. Mając do czynienia z prefabrykowanymi dwuwarstwowymi ścianami zewnętrzną powierzchnię stanowi izolacja, a przy trójwarstwowych ścianach może być to powierzchnia tynkowana barwionym tynkiem albo malowana. Powierzchnia może być również fakturowana bądź imitująca drewno. Dewelopera z pewnością cieszy fakt, że w takim wypadku budynek od zewnątrz będzie wyglądał na gotowy. Ma to związek z prefabrykowaną gotową elewacją już po upływie kilku tygodni od zakończenia zerowego stanu budynku. Stosując tradycyjne metody takie efekt może zostać osiągnięty zazwyczaj po kilku tygodniach od momentu zakończenia budowlanej inwestycji. (uprawnienia budowlane 2022)
Dokładność produkcji i montażu
Do kluczowych zalet prefabrykacji zalicza się wysoką jakość, której nie da się osiągnąć podczas przeprowadzania prac bezpośrednio na placu budowy. Elementy produkuje się w produkcyjnych halach, w warunkach kontrolowanych na które w żaden sposób nie wpływają warunki panujące na zewnątrz. Zgodnie z normą PN-EN-13670 możliwe są wykonawcze odchylenia w ścianach. Wewnętrzna powierzchnia ścian w produkcyjnej fazie zacierana jest na zupełnie gładko. Taką ścianę wystarczy jedynie pomalować albo nałożyć cienkowarstwowe szpachlowanie, jeżeli klient chce uzyskać efekt gładzi. Niepotrzebne staje się tu tynkowanie. Chcąc uzyskać najwyższą jakość na powierzchni wystarczy zastosować natryskowe szpachlowanie oraz malowanie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Instalacje w prefabrykatach
Chcąc ułatwić przeprowadzenie elektrycznych instalacji, podczas produkowania prefabrykowanych elementów w szalunkach umieszcza się odpowiednie rury, peszle, przewody oraz akcesoria. Po dokonaniu montażu konstrukcji instalatorzy w przygotowane wcześniej kanały wprowadzają okablowanie i łączą w rozdzielniach całą instalację. W czasie produkcyjnego procesu elementy przygotowuje się także pod wykonanie sanitarnych instalacji .Zwykle tworzy się otwory oraz lokalne wybranie w elementach, które będą prowadzić instalacje w pionie, jak i rozprowadzać ją. Żelbetowy rodzaj prefabrykacji nie ogranicza w ogóle rodzajów sanitarnych instalacji, elektrycznych czy wentylacji, jakie zastosuje się w obiekcie. (uprawnienia budowlane program)