Przydomowe wiatrowe elektrownie
Na terenie Polski porywy wiatru mają różny stopień intensywności. Najlepszym obszarem pod względem prędkości wiatru jest Suwalszczyzna oraz Pomoże. Wiatr ten wystarcza do tego, aby mogły funkcjonować w tym miejscu przydomowe małe wiatrowe elektrownie. Często zastanawiamy się, czy taka przydomowa elektrownia da nam możliwość zapewnienia prądu w całym budynku, dlatego też warto zagłębić się w ten temat. Energia pochodząca z wiatru jest z pewnością ekologiczna, i to nie podlega żadnej dyskusji. Wykazuje ona przyjazność dla naturalnego środowiska i z powodzeniem można stosować ją w indywidualnych instalacjach. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo dużej popularności wśród indywidualnych klientów źródłami odnawialnymi energii, to przydomowe wiatrowe elektrownie nie cieszą się takim zainteresowaniem. Jest ono niewielkie w związku z ponoszeniem wysokich kosztów na instalację. Trudna oraz zmienna do oszacowania jest ilość energii wyprodukowanej przez taką elektrownie. Za mniejszą popularnością przemawiają też estetyczne względy oraz uciążliwość, jaką dają przydomowe wiatrowe elektrownie dla otoczenia. (uprawnienia budowlane 2023)
Zestaw wiatrowej przydomowej elektrowni
Przydomowa wiatrowa elektrownia składa się z kilku elementów. Jest to wiatrowa turbina, licznik, okablowanie oraz akumulator bądź akumulatory. Wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika turbiny i za pomocą przekładni do generatora zostaje przekazany prąd. Prąd ten jest stały, w związku z tym zanim pojawi się on w domowej instalacji musi zostać zmieniony za pomocą falownika w przemienny prąd. Nadaje się on do zasilania wielu elektrycznych urządzeń znajdujących się w domu. Turbiny mogą być poziome albo pionowe, co zależy od lokalizacji osi wirnika turbiny. Jednak większość wiatrowych przydomowych elektrowni posiada poziome turbiny. Ma to miejsce aż w przeszło 90%. Turbiny te wyglądem przypominają śmigła. (uprawnienia budowlane segregator)
Mała moc elektrowni
Wiatrowe przydomowe elektrownie cechują się małą mocą, a w związku ze zmiennymi atmosferycznymi warunkami nie funkcjonują one na tyle stabilnie, aby produkować prąd w ilości, jaka zaspokoi zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym. Poprzez wiatrową turbinę wytworzoną elektryczną energię można na bieżąco stosować przy domowych sprzętach, albo też magazynować ją w akumulatorach. W przeciwieństwie do fotowoltaicznych instalacji nie ma tu systemowego programu związanego z odprowadzaniem energii do sieci i korzystania z niej w okresach, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na nią. Jest to jeden z powodów, dla którego zainteresowanie wiatrową elektrownią przydomową jest niskie. (uprawnienia budowlane testy)
Zaopatrzenie w elektryczną energię
Mając przydomową wiatrową elektrownię nie daje ona gwarancji zaopatrzenia na stałe w energię elektryczną dla domu. Wiatrowe turbiny tworzą prąd od 25 do 100 dni, kiedy wiatr osiąga optymalną prędkość, dlatego też elektrownie wiatrowe buduje się zwykle jako rodzaj wsparcia dla innych źródeł elektrycznej energii. Na terenie Polski wiatr wieje przez czas wynoszący około 250 dni. Najmocniej odczuwalne jest to zjawisko na Suwalszczyźnie i Pomorzu. Roczna średnia prędkość wiatru osiąga poziom od 2,8 do 3,5 m/s. Są to dobre warunki do funkcjonowania wiatrowych elektrowni. Warto zaznaczyć, że przydomowe wiatrowe elektrownie mają moc od 3 do 5 kW. (uprawnienia budowlane cena)