Przesuwne i nieprzesuwne podpory w wiązarach prefabrykowanych
Wśród projektantów i inspektorów budowlanych wybór odnośnie zastosowania podpór przesuwnych, bądź nieprzesuwnych budzi wątpliwości. Podczas wykonywania projektu kratowego wiązara, który opiera się na dwóch ścianach, zazwyczaj jedna z zaprojektowanych podpór jest przesuwna, a druga nieprzesuwna. Gdy w czasie projektu zapadną takie decyzje odnośnie podpór, w czasie realizacji prac należ trzymać się tego schematu. Kiedy w projekcie ujęta jest przesuwna podpora, należy to zrealizować na placu budowy. Inspektorzy czasami twierdzą, że konstrukcja nie posiada informacji, co założył projektant, i w związku z tym pracuje ona w zgodzie ze schematem, jaki realizuje się na placu budowy. Patrząc na to, podczas montażu dachowego wiązara możemy zauważyć dwa sposoby podparcia go na podporach przeciwległych. (uprawnienia budowlane program)
Montowanie wiązara kątownikami ACRL
Chcąc wykonać gwoździowanie do murłaty kątownika, wykonuje się te prace z zastosowaniem systemowych gwoździ o typie CNA 4,0X40. Kiedy na placu budowy ma zostać wykonane nieprzesuwne podparcie, w takim wypadku wiązar, tak jak murłata, łączy się z kątownikiem przy zastosowaniu samych gwoździ o typie CNA 4,0×40. Patrząc pod względem nośności można zastosować pełne gwoździowanie, które zapewni większą nośność oraz gwoździowanie częściowe, które sprawi, że montaż będzie szybszy. Decyzję odnośnie wyboru gwoździowania podejmuje projektant, opierając się o wyniki otrzymane ze statycznych obliczeń oraz wartości osiągniętych z podporowych reakcji. (uprawnienia budowlane segregator )
Uniwersalne rozwiązanie przy zastosowaniu kątownika ACRL
Dokonując montażu dachowych wiązarów najczęściej mogą występować cztery różne przypadki. Pierwszym z nich jest montowanie do murłaty przesuwnie bądź nieprzesuwnie oraz montaż dokonany bezpośrednio do wieńca, także nieprzesuwnie albo przesuwnie. Patrząc na te cztery przypadki powstał w związku z nimi kątownik o typie ACRL 10520. Kątownik ten to rodzaj złącza, które pozwala na kotwienie do betonu bądź na montaż wykonany do murłaty. W tych przypadkach kątownik pozwala zrealizować przesuwną bądź nieprzesuwną podporę. (uprawnienia budowlane)
Montowanie do wieńca wiązara kątownikiem ACRL
Montując wiązar w bezpośredni sposób do wieńca, korzysta się w tym celu z rozporowych mechanicznych kotew WA M10. (uprawnienia budowlane kontakt) Proces kotwienia można wykonać za pomocą użycia jednej bądź dwóch kotw, do każdego z kątowników. Pozwala to projektantowi dostosować poziom nośności w połączniu do obciążeń, jakie się pojawiają. Chcąc dokonać montażu z użyciem jednej kotwy na każdy z kątowników z pary, trzeba koniecznie dokonać ich montażu po przekątnej. Tak jak w przypadku wykonywania montażu do drewna, w tej sytuacji wykonuje się nieprzesuwną podporę, poprzez wbicie gwoździ o typie CNA 4,0×40 w wiązar. Można także zastosować przelotowe śruby w podłużnym otworze. Mówiąc o kotwieniu bezpośrednim w wieńcu trzeba zwrócić uwagę na parametry, jakie posiadają kotwy. Kotwy nie mogą być tu przypadkowo rozprężne. Muszą wykazać się odpowiednim poziomem nośności oraz dodatkowymi montażowymi granicznymi parametrami. (uprawnienia budowlane 2022)