fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gdzie stosuje się beton komórkowy ?

Beton komórkowy jest bardzo popularnym materiałem. Stosowany jest głównie w lekkich ścianach jednowarstwowych. W tym celu wykorzystuje się przede wszsytkim bloczki modułowe. Są to gotowe elementy. Grubość ściany wykonanej z bloczków zależna jest od wymaganej izolacyjności termicznej. Im grubsza jest ściana tym większa jest izolacyjność, chociaż nie tak dokładnie. Izolacyjność wiąże się nieodzownie z gęstością pozorną materiału. Określana jest ona przez klasę betonu komórkowego. Wyższa klasa to większa gęstość materiału. Co za tym idzie również większa nośność.  Jednocześnie ściana taka ma słabszą izolacyjność pod względem termicznym. Jeśli chcesz uzyskać współczynnik U mniejszy niż 0,5 to Twoja ściana musi mieć grubość minimum 30 cm.

beton komórkowy
beton komórkowy

Rzadziej wznosi się ściany dwuwarstwowe z bloczków komórkowych. Używa się do tego bloczków o grubości 18-30 cm. Odmiany 400-700. Z bloczków można też wznosić ściany trójwarstwowe. W ty, celu używa się bloczków o grubości 12-18 cm lub płytek o grubości 10cm. Bloczki jakie się stosuje mają klasę 600-800. http://uprawnienia-budowlane.com/uprawnienia-budowlane

Fundament z betonu komórkowego

Czy beton komórkowy nadaje się do wykonywania ścian fundamentowych? Beton komórkowy jest materiałem wystarczająco nośnym, by wykonać z niego fundamenty. Jednakże jego nasiąkliwość zupełnie wyklucza ten materiał do wykonywania fundamentów. Więc nie, zdecydowanie nie stosujemy tego materiału do fundamentów.

A co z nadprożami i wieńcami?

Nadproża z betonu komórkowego są oferowane jako elementy do montaży. Mają one kształt litery U lub L. W takiej belce należy umieścić zbrojenie. W przypadku nadproży zewnętrznych należy je też zabezpieczyć izolacją termiczną. Wnętrz nadproża uzupełnia się mieszanką betonową.

Na rynku można zakupić gotowe już belki nadproże, jednak są one droższe.

Wieniec można również wykonać z belek w kształcie U lub L.

Stropy  z betonu komórkowego?

Wykonanie stropów z tego materiału jest wbrew pozorom możliwe. Na rynku znaleźć można stropowe pustaki i gęstożebrowe belki stropowe. Są też prefabrykowane płyty wykonane z tego materiału.

Zalety i wady betonu komórkowego

Do zalet tego materiału można zaliczyć przede wszystkim bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jest to materiał lekki. Łatwo więc wykonuje się z niego ściany. Jest też przyjemny w transportowaniu. Do cięcia betonu komórkowego wystarczy piła o hartowanych oczkach. Nie ma tu więc nic skomplikowanego. Beton komórkowy jest ponadto paroprzepuszczalny. Kolejną jego zaletą jest fakt, że jest taki i stosunkowo wytrzymały.

Beton komórkowy ma też kilka wad. Między innymi odznacza się słabą izolacyjnością akustyczną. Jest też nasiąkliwy. Wadą może być też jego kruchość,która może objawiać się w postaci pęknięć.

 

Więcej pytań na egzamin ustny znajdziesz w naszym programie Uprawnienia Budowlane, który przygotuje Cię kompleksowo do egzaminu. Wybierz dogodny dla siebie dostęp do programu:

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com