fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przestrzenna sztywność budynku

Przestrzenną sztywność budynku można uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniego rodzaju usztywniających ścian (uprawnienia budowlane). Muszą wykazywać się odpowiednią sztywnością na zginania w swojej płaszczyźnie, aby w związku z obciążeniami nie ulegały nadmiernemu odkształcaniu.

Przestrzenna sztywność budynku
Przestrzenna sztywność budynku

Z czego wykonuje się prefabrykaty ścienne?

Przy wysokich budynkach prefabrykaty powinny być wykonane z materiału żelbetowego (testy uprawnienia budowlane). Jeżeli są one węższe niż szerokość ściany, trzeba połączyć je ze stropami, słupami oraz między sobą przy pomocy spawanych stalowych stykowych elementów albo wypuszczonymi prętami zbrojeniowymi. W wysokim budownictwie poszczególne prefabrykaty usztywniających ścian muszą przenosić obciążenia nie przez podpory stropów, ale z górnych prefabrykatów bezpośrednio na dolne. Biorąc pod uwagę różne układy ścian, możemy wyróżnić budynki o układzie otwartym i budynki o układzie zamkniętym.

Otwarte i zamknięte układy ścian budynków

W budynkach o otwartym układzie poprzeczne ściany pracują jako pionowe tarcze (program egzamin uprawnienia 2021). Stropy w tym przypadku stanowią poziome tarcze, które mają za zadanie powiązać ściany i wzajemnie ze sobą współpracować. W otwartych układach ściany mogą być osłonowe albo samonośne. Budynkami o zamkniętym układzie są budynki, które mają zewnętrzne ściany nośne lub samonośne. Cechują się układem krzyżowym albo podłużnym, układem poprzecznym ze sztywnymi wypełniającymi ścianami np. za pomocą gazobetonowych bloczków 24cm. Do zamkniętego układu zalicza się także budynki szkieletowe. W zamkniętym układzie ściany zewnętrzne są konstrukcyjnymi ścianami.

Usztywniające ściany

Usztywniające ściany najlepiej, aby przechodziły przez całą wysokość danego budynku (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jeżeli mamy do czynienia z niesymetrycznym układem takich ścian, usztywniające ściany mają za zadanie zabezpieczyć budynek przed możliwością skręcania. W związku z tym do usztywniających ścian możemy zaliczyć ściany nośne, samonośne, które mają sztywne połączenie z nośnymi ścianami albo ze szkieletową konstrukcją oraz ściany wypełniające, które zapewniają dobrą sztywność w związku ze zginaniem. Do wypełniających ścian możemy zaliczyć murowane ściany z gazobetonowych bloków, gdzie ich grubość wynosi 24 cm, a odmiana 07. Taki rodzaj ścian należy dokładnie powiązać z konstrukcją.

Usztywniające ściany nie mogą być osłabione przez otwory w więcej niż 50 % powierzchni całej ściany. Skrajne części nie mogą być węższe od 1,20 m. Usztywniające ściany wykonuje się zazwyczaj na grubość 14 cm, ale można także użyć grubszych ścian. To wszystko zależy od statycznych obliczeń.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com