fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przestrzenna koordynacja modeli wielobranżowych BIM

Przestrzenna koordynacja modeli wielobranżowych BIM

Osoby tworzące oprogramowanie BIM dokonali implementacji różnego rodzaju mechanizmów, jakie mają za zadanie wspierać dobrą integralność modeli. Patrząc na opcję zgrywania modeli oprogramowania kubaturowej klasy, jakie przygotowują różne zespoły, występuje tu sytuacja z następującymi automatycznymi opcjami, albo też z opcjami ręcznymi. Są to opcje opierające się o początkowy punkt wewnętrzny do początkowego wewnętrznego punktu, centrum do centrum, bazowy punkt projektu do projektowego punktu bazowego oraz poprzez współdzielone współrzędne. Pierwsza z opcji polega na zgraniu modeli w układzie globalnym współrzędnych. Druga z kolei korzysta z automatycznego wyliczenia pod względem geometrycznym środka modelu. Opcja nr 3 wprowadza pewien charakterystyczny punkt, który trochę przypomina bazowy punkt bloku w programie CAD i zgrywa się go z odpowiednikiem dla innego modelu. Proces koordynowania modeli poprzez korzystanie z wyżej wymienionych opcji jest możliwy do wykonania oraz najczęściej najskuteczniejszy. Trzeba jednak przygotować mechanizmy i dokonywać ich kontroli w każdych składowych projektach. (uprawnienia budowlane cennik) 

Przestrzenna koordynacja modeli wielobranżowych BIM
Przestrzenna koordynacja modeli wielobranżowych BIM

Układ współrzędnych

Często jako układ współrzędnych stosuje się współdzielony układ, który teoretycznie jest dowolny. Najsensowniej jednak wybrać georeferencyjny rodzaj układu. Projekt nie wiąże się z próżnią, lecz z danym miejscem na naszej planecie. Kiedy od początku nie posiadamy żadnych modeli, to zapewne jesteśmy w posiadaniu mapy, którą sporządzono w jakimkolwiek układzie geodezyjnych odniesień. Są to odniesienia płaskie oraz wysokościowe, za pomocą których odczytać można współrzędne punktów modelu bądź projektu, jaki nas interesuje.  (uprawnienia budowlane program) 

Georeferencyjne współrzędne

Zgodnie z ujętymi w mapie współrzędnymi georeferencyjnymi tyczy się w dalszym czasie projekt, przyjmujący fazę realizacyjną. W związku z tym warto zapewnić oraz utrzymać w jednolity sposób opis geometrycznych odniesień. Kiedy wszystkie branżowe pliki rysunków CAD i modeli BIM korzystać będą z odniesień do tych samych georeferencyjnych odniesień, to linkowanie zewnętrznych plików jako odnośniki w wielobranżowej fazie pracy i ich scalanie za pomocą oprogramowania do tworzenia federacyjnych modeli bądź detekcji kolizji da gwarancję automatycznego, poprawnego pod względem przestrzennym zgrania plików CAD i modeli BIM, a także innych plików. Warunkiem osiągniecia sukcesu jest tu konsekwencja w stosowaniu identycznego układu georeferencyjnych odniesień. (uprawnienia budowlane segregator)   

Przestrzenne synchronizowanie modeli

Do najbardziej uniwersalnego oaz naturalnego mechanizmu związanego z przestrzennym zsynchronizowaniem modeli zalicza się czwartą z możliwości. Jest to odniesienie każdego modelu do jakiegoś zewnętrznego wspólnego układu współrzędnych. Należy tu konsekwentnie współdzielić je w każdych plikach, nie tylko w modelach BIM, lecz również w plikach CAD, ponieważ je także wykorzystuje się jako zewnętrzne odnośniki do map, inżynieryjnych obiektów czy projektów drogowych. Taki mechanizm określa się współdzielonymi współrzędnymi, i jest on zaimplementowany w programach o klasie BIM. Znany jest on też jako format otwarty IFC. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com