fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kreślarz a architekt

Czym się różni praca kreślarza od architekta. Architekt to zdecydowanie zawód twórczy. Architekt sam wykonuje projekty.  Kreślarz niejako to stanowisko niższe. Wykonuje on wyłącznie projekty na podstawie przekazanych mu przez architekta rysunków. W tej części artykułu skupimy się na pracy kreślarza.

Warunki organizacyjne

Praca kreślarza to 8 godzinny system pracy. Godziny z reguły są stałe i nie wymaga się zostawania w niedziele, święta oraz poza godzinami pracy. Wyjątkiem jest konieczność pilnego oddania projektu. Kreślarz dostosowuje godziny pracy do siebie. Zazwyczaj jest to dzienny system od 8 do 16. W  ten sposób ma on dobry kontakt z przełożonym, który z reguły pracuje w tych samych godzinach co on. Kreślarz nie decyduje o tym jak będzie wyglądał projekt. Jest to praca odtwórcza. Kreślarz ma zadania wykonywać polecenia swoich przełożonych. Praca ta może więc być nieco rutynowa.

 

Wymagania do pełnienia funkcji kreślarza

Kreślarz powinien mieć minimum wykształcenie średnie. Chętnie zatrudnia się osoby bezpośrednio po studiach. Wchodzą tu w grę takie kierunki jak budownictwo, geodezja, mechanika. Dzięki taki pracy absolwent może nabrać doświadczenia i nauczyć się współpracy z ludźmi z zawodu. Taki start pozwoli mu również na awans i pracę w zawodzie projektanta. Na wymienionych studiach prowadzone są przedmioty związane z geometrią wykreślną, rysunkiem technicznym, kartografią. Daje to umiejętności kreślarzowi do pracy na tym stanowisku.

Aktualnie kreślarz może zdobyć swoje doświadczenie na kursach przygotowujących. Kursy takie prowadzą jednostki prywatne i państwowe. Mogą to być ośrodki szkolenia zawodowego lub inne organizacje i instytucje oświatowe. Kreślarz musi mieć ukończone 18 lat. Ponadto musi doskonale znać programy komputerowe, w tym word, excel. AutoCad, PhotoShop i inne.

 

Warunki awansu

 

Kreślarz z reguły nie ma możliwości awansu. Bez odpowiedniego wykształcenia, praktyki i uprawnień budowlanych nigdy nie zostanie projektantem. W branży budowlanej i architektonicznej awans łatwo uzyskać z tego stanowiska spełniając wskazane wyżej warunki. Po takiej praktyce warto również zastanowić się nad założeniem własnej działalności i rozpoczęcie pracy na własną rękę. To jednak dopiero po uzyskaniu uprawnień budowlanych.

W zawodzie kreślarza mile są widziane osoby z niepełnosprawnością. Jest to praca lekka, dlatego świetnie się w niej odnajdą. Nie ma tu też ograniczeń wiekowych, jednak ze względu na konieczność dobrej współpracy z komputerem z reguły są to osoby młode.

 

Podziel się:

2 odpowiedzi

  1. Witam, mam pytanie:
    Ile trwa kurs kreślarski,czy musi być matura, czy sam kurs po szkole podstawowej może mieć zawód lub swiadectwo kreslaz czy dyplom jak wygląda świadectwo ukończenia kursu kreslarskiego.
    Czy to są świadectwa dyplomu, mistrza czy czeladnika.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Alina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com