fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zwłaszcza w Niemczech południowych oraz południowo-zachodnich wykorzystuje się zwykle kominy o dużym przekroju. Pozwala się tam na podstawie dobrych badań z większymi przekrojami kominów, na dostawianie 6 do 8 palenisk. (program egzaminu na uprawnienia) Rozbieżności w punktowych regułach są założone na podstawie zwyczajów konstrukcyjnych, a nie na podstawie dokładnych danych o możliwej przepuszczalności komina. Zwykle przyczyną niedobrego działania komina bywa nieodpowiednie ustawienie go w poziomym rzucie obiektu. Tego typu mankamenty są zwłaszcza nieodpowiednie, bo potem da się je zlikwidować jedynie przez przebudowę. Otrzymanie więc faktycznie bezbłędnego rozwiązania uzależnione bywa od architekta. Umieszczenie komina musi zostać takie, żeby przejście poprzez okrycie dachu było pod względem technicznym proste do zrobienia, i żeby nie mogły pojawić się zakłócenia, sprawione przez nadciśnienie zrobione przez wiatr. Najefektywniejsze umieszczenie komina na osi domu będzie z wyjściem na szczycie dachu. Poleca się nie ustawiać komina w murze zewnętrznym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przekrój komina w świetle
Przekrój komina w świetle

Luki

Luki do oczyszczania na strychu i piwnicy muszą być prosto dostępne. Warto kominy zestawiać w składy. Dzięki temu korzyści techniczno-grzewcze są ulepszone, bo kominy wzajemnie się grzeją co powiększa ciąg. Otrzymuje się też korzyści co do względów budowlanych, bo konstrukcja kominów bywa mniej droga, a do tego otrzymuje się niższą ilość luk w dachu. (akty prawne uprawnienia budowlane) W niedużych paleniskach gazowych jak kuchenki gazowe oraz termy spaliny rozchodzą się od razu w pokoju, skąd są usuwane przez wymianę powietrza, jednak w przypadku większych palenisk spaliny trzeba kumulować i odprowadzać je trzeba na dwór. W gazownictwie dzieli się grupy palników na ,,przyrządy gazowe bez odprowadzenia spalin” i „przyrządy gazowe z odprowadzeniem spalin”.

Eksploatacja

W trakcie eksploatacji pojawiają się zwykle zakłócenia ciągu sprawione wtargnięciem zimnego podmuchu do komina. Taka definicja to zimne powietrze, jakie dochodzi poprzez przepustki komina, zaniża temperaturę kolumny spalin i w tym samym czasie przeciąża komin – fałszywe powietrze. (uprawnienia budowlane program)

Nieszczelności takie pojawiają się w takich sytuacjach:

-poprzez nieszczelne zamykanie albo zostawienie uchylonych drzwi ,

-poprzez nieszczelne zamykanie lub zostawienie uchylonego niewykorzystywanego pieca, dostawionego do tego samego komina, (uprawnienia budowlane 2021)

-przez zniszczone mury zewnętrzne komina,

-przez zniszczenie wylotów komina.

Piece

Piece o dużym wymaganiu ciągu nie mogą zostać ustawiane na górnych kondygnacjach obiektu, bo moc ciągu komina zależna bywa od rosłości, a na górnych kondygnacjach domu bywa ona nienajwiększa. Nieodpowiednie zrobienie zestawień pieców i nasady komina potrafi być też przyczyną zakłóceń roboty. Średnica komina musi być tym większa, im więcej bywa dostawionych palenisk i większa wydajność. W sytuacji niedużej mocy ciągu, warto liczyć średnice z większym zapasem niż w sytuacji dużej mocy ciągu. W regułach budowlanych ustalono ile pieców o normalnych rozmiarach w pokojach mieszkalnych da się przystawić w tym samym czasie do jednego komina i jaki ma być przekrój komina w świetle. Te reguły w Niemczech są nie jednolite. Dla wszystkich kolejnych dostawień warto powiększyć średnicę o 80 cm.  W wielu miejscach nie pozwala się używać więcej niż 4 dostawienia. Ograniczenie to uzasadnia się tym, że kominy o większej średnicy sprawiają zakłócenia ciągu, zwłaszcza wtedy, kiedy spaliny z pieców z paru kondygnacji są dokierowane do tego samego komina. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com