fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W okresie letnim wiele z nas zastanawia się jak zminimalizować przegrzewanie się naszego domu. Jest to sytuacja niekomfortowa dla mieszkańców. Mówi się, że temperaturą komfortową w domu jest od 22-25 stopni. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Latem, gdy temperatury sięgają trzydziestu kilku stopni bardzo łatwo o przegrzanie wnętrza. Wysoka temperatura, gęste ciężkie i wilgotne powietrze są naszą letnią zmorą w domu. Takie warunki nie będą dla nas ani komfortowe w dzień a już tym bardziej w nocy. Zobaczmy co zrobić, by uniknąć konieczności montażu klimatyzacji. (uprawnienia budowlane)

Przegrzewanie się budynku
Przegrzewanie się budynku

Dlaczego nasz dom się przegrzewa

Problem ten jest związany ze sposobem budownictwa. Obecnie buduje się domy o cienkich ścianach, które szybciej się nagrzewają ale też szybciej wychładzają zimą. W odróżnieniu do ceglanego grubego muru. W dzisiejszych czasach z cegły już nie budujemy, wybieramy pustak ceramiczny lub beton komórkowy, których grubość nie przekracza 26cm. Takiej grubości ściana, nawet z ociepleniem nie uniemożliwi przenikania ciepła. Problem ten dotyczy także domów z drewna oraz szkieletowych.(akty uprawnienia budowlane)
Lepszej izolacji wymagają również dachy pokryte blachą, która szybko się nagrzewa. Mieszkańcy poddaszy doskonale znają ten problem, ponieważ latem temperatury sięgają w pokoju nawet 30 stopni. W starym budownictwie poddasza nie były użytkowe, dlatego stanowiły naturalny bufor między dachem a pomieszczeniami piętro niżej. Do nadmiernego nagrzewania przyczyniają się również duże przeszklenia zwłaszcza te od południa oraz zachodu. Wraz z promieniami słonecznymi wynika do domy też ciepło. Kolejnym problemem jest niewystarczająca wentylacja w naszym domu, najczęściej problem ten dotyczy domów, gdzie zastosowano wentylację grawitacyjną.

Regulacja wentylacji

Zastosowanie wentylacji mechanicznej nie jest kluczem do sukcesu. Dom z taką wentylacją również może się przegrzewać latem. (uprawnienia budowlane elektryczne) Latem wspomniana wentylacja powinna pracować z wkładem letnim czyli bez odzysku ciepła. By z takim odzyskiem pracowała, musi zostać właściwie zaprogramowana, dlatego warto o tym pamiętać.

Wietrzenie pomieszczeń nocą

Gdy w ciągu dnia nasze wnętrze mocno się nagrzeje, warto jest ochłodzić go nocą. Możemy w tym celu zrobić kontrolowany przeciąg. (uprawnienia budowlane egzamin ustny) Otwórzmy okna po przeciwległych stronach domu, tak by celowo wywołać ciąg wentylacyjny. W ten sposób ciepłe i duszne powietrze zostanie usunięte, a chłodniejsze i rześkie je zastąpi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com