fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa komina powinna być zrealizowana bardzo skrupulatnie. Gdy pojawią się błędy lub niedociągnięcia będziemy narażeni na dodatkowe i wysokie koszty. Gdy zauważymy, że nasz komin przepuszcza wodę opadową lub kondensat (skropliny) możemy być pewni, że gdzieś został popełniony błąd konstrukcyjny., (uprawnienia budowlane kontakt) Zawsze warto gdy skonsultujesz swoje działania z kominiarzem lub instalatorem urządzeń grzewczych.

Nie możesz przymykać oka na jakieś niedociągnięcia i musisz trzymać się bezwarunkowo zasad wykonania komina.  Zwróć szczególną uwagę na szczelność komina na stykach oraz przy obudowie ponad dachem. (uprawnienia budowlane 2022)

Przeciekający komin
Przeciekający komin

Oszczędność na materiale

Do budowy komina używamy cegieł odpowiedniej klasy i jakości. Jeśli możesz sobie na to pozwolić finansowo użyj cegieł klinkierowych. Czasami staramy się oszczędzić na cegłach używając np. cegieł perforowanych lub szczelinowych. Wówczas powinniśmy wykonać konstrukcję dokładnie w najdrobniejszych szczegółach zgodnie z wytycznymi. Unikniemy wówczas przecieków podczas deszczowych i wietrznych dni. Dodatkowo pamiętajmy też o kwasoodpornym wkładzie spalinowym który zabezpieczy komin przed przeciekaniem kondensatu chroniąc mur przed cyklicznymi zniszczeniami. (uprawnienia budowlane program)

Dobierz odpowiedni wkład dla danego pieca i paliwa oraz temperatury spalin. Unikniesz wówczas problemu wżerania się kwaśnych skroplin i powstawania dziur. Bądź szczególnie czujny gdy wymieniasz kocioł na nowy podłączając go do starego komina.  Przy takim zabiegu często pojawia się właśnie problem wykraplania pary wodnej, braku odparowania skroplin z powodu zbyt niskiej temperatury ścian. Zawsze dostosuj system kominowy do pieca, nigdy odwrotnie. Poszczególne urządzenia (gazowe, olejowe, parowe) różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym.

Pominięcie zaleceń instrukcji montażowej

Błędy konstrukcyjne często pojawiają się w wyniku pominięcia instrukcji montażowej zaleconej przez producenta. Dawniej dochodziło do sytuacji odwrotnego montażu stalowych rur kominowych, jednak obecnie są to śladowe przypadki.

Czasami spotkasz się z korozją rur i wyciekami kondensatu któremu towarzyszy przykry zapach. Będzie oznaczać to, że montaż wkładu nie jest zgodny z kierunkiem spływu kondensatu który powinien odbywać się dopiero przez kanał na spodzie komina. W przypadku komina ceramicznego przyczyna przecieku może leżeć w nieprawidłowym uszczelnieniu czopucha stalowego z trójnikiem spalinowym. Połączenie takie powinno być elastyczne, z zastosowaniem wełny lub sznura ceramicznego. W wyniku różnej rozszerzalności materiałów  pozostawiony luz między rura a trójnikiem zapobiega jego rozerwaniu.

Nieszczelności i wycieki kondensatu

Jeśli chcesz uniknąć nieszczelności i wycieku kondensatu, które mogą powstać w miejscach połączenia rur i elementów ceramicznych dopilnuj by podczas montażu zastosowany był specjalny silikon odporny na wysoką temperaturę.

Aby uniknąć pęknięcia ceramiki spowodowanej jej rozszerzaniem nie należy betonować rur w płycie betonowej górnej oraz wspornikowej.

Przecieki w okolicy komina po obfitym deszczu mogą być efektem braku tynku na części komina nad dachem oraz kiepskiej jakości obróbkę dekarską. Monterzy mają problem także z poprawnym zamocowaniem.

Sprawdź jakość wykonania przed zabudowaniem przewodu spalinowego, gdyż potem ustalenie źródła ewentualnej awarii będzie bardzo kosztowne i problemowe.

Pęknięcia

Komin przechodząc przez poszczególne warstwy dachu powinien mieć pewien luz. Jest to niezbędne aby mógł ulegać małym ruchom podczas wiatru, lub opadów śniegu oraz napięć termicznych. Konstrukcja raz jest zimna raz ciepła, dlatego wciąż pracuje, nie może wiec być sztywna, bo spowoduje to pękanie uszczelnienia.

Pamiętaj o dobrym i solidnym uszczelnieniu przy pomocy papy na deskowaniu klejonej lepikiem lub folii klejonej na taśmę.  Zazwyczaj za tzw. szerokim kominem montuje się przeciwspadek lub kozubek. Jest to trójkątny element, dzięki któremu spiętrzone warstwy śniegu rozmarzając spływają na boki.

Do uszczelniania komina możesz zastosować blachę falistą, płaską dachówkę albo specjalne taśmy kominowe. Materiał ten łatwo dopasujesz do pokrycia dachu, co zapewni bardzo efektywne zabezpieczenie przed przemakaniem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com