Papa pomimo swojej popularności, nie jest rozwiązaniem wolnym od niedoskonałości. Szczególnie ważne jest usuwanie powstałych uszkodzeń na bieżąco oraz wykonywanie regularnych prac konserwacyjnych. Przyczyną przecieków dachu są uszkodzenia gontów bitumicznych lub papy. Najczęściej powstają przy kominach, krawędziach dachu, miejscach styków ze ścianą. (uprawnienia budowlane elektryczne) Czasami powodem jest wadliwe wykonanie np. nieprawidłowo położona papa, źle uszczelnione okna lub źle zamontowane obróbki blacharskie. Na szczęście większość z tych defektów możemy szybko naprawić – nawet podczas deszczu i niskich temperatur. Najlepszym rozwiązaniem będą środki bitumiczne, które w swoim składzie mają rozpuszczalnik organicznym, który pozwoli związać produkt nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. (uprawnienia architektoniczne) Nasza szybka reakcja może zapobiec konieczności wymiany całego pokrycia, a remont dachu może okazać się sporym wydatkiem. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadziej i są ostatecznością. Powstałe usterki i wady możemy naprawić nawet samodzielnie.
Czego użyć do naprawy dachu z papy
Jednym z najpopularniejszych środków jest kit dekarski. To masa, która po wyschnięciu tworzy odporną na wodę i czynniki atmosferyczne powłokę, o plastycznej konsystencji, która zastępuje uszkodzoną papę. Jeśli podłoże jest mokre, należy zastosować szybkoschnącą wzmocnioną włóknami masę bitumiczną typu progfi. Wykazuje ona natychmiastową odporność na działanie deszczu i wilgoci. (uprawnienia budowlane egzamin ustny) Nieszczelności w obrębie komina najlepiej naprawić ołowianą lub aluminiową taśmą dekarską. Od strony zewnętrznej jest odporna na czynniki atmosferyczne dzięki farbie, a od wewnątrz klejem butylowym, który jest trwałym połączniem. Uszkodzenia na łączeniach papy z murem bądź blachą reperujemy uszczelniaczem do dachów. Papę i gonty możemy podkleić specjalnymi klejami bitumicznymi. W przypadku powierzchni pochyłych wato wybrać lepiki do papy na zimno – dwuskładnikowe, szybkowiążące. Dzięki swojej gęstości nie spływają, co poprawia komfort pracy z tym produktem. (uprawnienia budowlane kontakt)
Jak Naprawiać nieszczelności
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zlokalizowania źródła przecieku i nieszczelności. Warto w tym celu przyglądnąć się połączeniom połaci, załamaniom oraz obróbką kominów i okien. Następnie oczyścić podłoże ze wszystkich zabrudzeń. Śnieg, lód, piasek, sadza, mech – wszystko musimy oczyścić. W przypadku podłoża pokrytego smołą – ją również należy usunąć aż do warstwy nośnej. Po oczyszczeniu możemy zaaplikować środek naprawczy. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie – wystarczy użyć kitu dekarskiego. Nakładamy go za pomącą kielni lub pacy. Postarajmy się nie przekroczyć 10-15mm grubości warstwy. Co w wypadku dużych uszkodzeń ? Należy wyciąć zniszczony płat papy by następnie na odkrytą część dachu nałożyć lepik. Postarajmy się nałożyć również trochę produktu pod starą papę. Następnie wsuwamy nową papę i dociskamy całość małym zgrabnym wałkiem aż do powiązania. (segregator egzamin ustny uprawnienia)