Przebudowa obory na dom
Mówi się, iż ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Bardzo modnym kierunkiem na rynku architektoniczno – budowlanym stało się adaptowanie budynków gospodarczych na domy mieszkalne. Najczęściej przebudowuje się stodoły, co cieszy się ogromną popularnością. Jednak nie tylko. W zasadzie każdy budynek gospodarczy można zaadaptować do zamieszkania. Wymaga to dużego nakładu pracy, pewnych kosztów oraz gorliwości jednak efekty mogą być zaskakujące. Podobnie jak w przypadku modernizacji budynku mieszkalnego nie unikniemy etapu dokumentacji projektowej oraz całej niezbędnej papierologii i pozwoleń. Przyjrzyjmy się przebudowie dawnej obory na budynek mieszkalny. (uprawnienia budowlane program)
Adaptacja budynku gospodarczego na dom letniskowy
Do odważnych świat należy. Na początek uregulujmy kwestie prawne i załatwmy niezbędne pozwolenia. Adaptacja obory na dom to duże i niezwykłe wyzwanie.
W perspektywie mamy nieduży budynek, dawniej służący za oborę. Znajduje się w części ogrodu. Budynek od lat nieużytkowany nieco podniszczał. Posiada nieużytkowe, zamknięte poddasze. Zamierzeniem inwestora jest przebudowanie obiektu na dom, konkretnie dom letniskowy. Aby zwiększyć obszar poddasza dach został nieco wydłużony. Zyskaliśmy większe poddasze. Będzie ono otwarte nad planowanym salonem. Pod skosami natomiast powstaną dwie sypialnie. Małe okienka znajdujące się na parterze będą zastąpione dużymi, przestronnymi oknami. Planowo powierzchnia użytkowa będzie wynosiła 80 m2. W założeniu ma być naturalnie i zdrowo. Dlatego do przebudowy użyjemy naturalnych surowców: drewna, gliny, olei naturalnych. (uprawnienia budowlane)
Modernizacja budynku
Jak każda modernizacja ta również zaczęła się od wykonania projektu budowlanego. Na początek wykonano nową więźbę dachową. Stare pokrycie dachu musiało zostać usunięte. Po przeprowadzeniu gruntownego przeglądu stanu całej konstrukcji dokonano niezbędnych ulepszeń i wzmocnień. Aby budynek przybrał formę zwartej, prostokątnej bryły rozbudowano poddasze. Dzięki temu dach przybrał formę dwuspadową i został pokryty dachówką. Dzięki oknom zamontowanym w dachu uzyskaliśmy dodatkowe doświetlenie wnętrza. Wymieniono pozostałe okna w całym budynku zastępując je pionowymi dużymi doświetlającymi wnętrze oraz wstawiono nowe drzwi.
Kolejnym etapem było wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Następnie oczyszczono starą elewację i pokryto ją nowym tynkiem. (uprawnienia budowlane 2022)
Naturalne wnętrze
Wewnątrz budynku wykorzystano znajdujące się tam elementy drewna i cegły. Oczyszczono i zabezpieczono istniejącą konstrukcję drewniano – ceglane. Aby uzyskać efekt spójności dobudowując nowe fragmenty użyto tego samego gatunku drewna ( w tym wypadku sosny). Za jakiś czas nowe i stare elementy będą nie do odróżnienia. (uprawnienia budowlane kontakt)
Do zabezpieczenia drewna użyto jedynie naturalnych wosków. Poddasze zaadoptowano na antresolę, wykonano drewniane balustrady i podesty. Ściany wykonane z cegły dokładnie oczyszczono i oskrobano z zaprawy oraz starego tynku. Całość odkurzono i zaimpregnowano.
Naturalnie aż pachnie zdrowiem
Najbardziej naturalnym tynkiem była i jest glina. Dlatego pozostałe ściany wykończono właśnie tym materiałem. Aby uzyskać niezwykły efekt gliniane tynki wykonywano ręcznie zostawiając na nich nierówności oraz odbicia dłoni i palców. Również do malowania użyto naturalnych farb kredowych i wapiennych. Na koniec pokryto je olejem lnianym w celu zabezpieczenia przed wilgocią. (uprawnienia budowlane segregator )
Do wzmocnienia tynków w strategicznych miejscach zastosowano zbrojenia z paździerzy konopnych. Również podłogi wykonano w starym stylu, jak dawniej w wiejskich chałupach. Gładko zatarte i zabarwione gliniane klepiska zabezpieczono impregnatem z oleju lnianego oraz wosku.
Dzięki wykonaniu powyższych prac z danej obory powstał bardzo ekologiczny i naturalny dom letniskowy. Do przebudowy użyto gliny, drewna i naturalnego wosku i oleju.
Parter to dawniejsze klepisko. Ściany wykonano z gliny. Jest bardzo naturalnie aż pachnie zdrowiem.