fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Plan ogrodzenia

Zaplanowanie montażu ogrodzenia wymaga podjęcia decyzji odnośnie wysokości słupków oraz podmurówki, ilości przęseł wchodzących w skład ogrodzenia (a także ich rozstawienia i formy wykonania), miejsca na furtkę oraz szerokości bramy wjazdowej. Należy wziąć przy tym pod uwagę fakt, że rodzaje ogrodzeń są różne, a każde z nich może wymagać wykorzystania innych rozwiązań budowlanych. Należy także zadbać o wyrównanie terenu przeznaczonego docelowo na umiejscowienie ogrodzenia oraz zastanowić się, czy w system ogrodzenia zostanie wkomponowana przestrzeń służąca sortowaniu, magazynowaniu oraz odbieraniu odpadów stałych. (program egzaminu na uprawnienia)

Przebieg budowy ogrodzenia
Przebieg budowy ogrodzenia

Wykonanie fundamentów

Proces budowy ogrodzenia może przebiegać różnie na poszczególnych jego etapach. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie gruntu – wyrównanie nierówności terenu i usunięcie przeszkód. Następnie należy wyznaczyć linię przebiegu ogrodzenia przy pomocy sznurka bądź palików drewnianych oraz sznurka. Kolejny krok stanowi przygotowanie odpowiedniego fundamentu w zależności od rodzaju podłoża i typu planowanego ogrodzenia. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku niektórych gruntów wymagany jest głębszy wykop, ponieważ mogą pęcznieć pod wpływem mrozu. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Fundament wykonać można w sposób tradycyjny. W tym celu należy wykopać dół, następnie zabezpieczyć go deskami, umieścić zbrojenia w środku oraz wylać beton. Przy wykonywaniu wylewki trzeba pamiętać o niewielkich szczelinach wypełnionych papą. Drugi sposób zrobienia fundamentów stanowi zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie, które zakłada skorzystanie z gotowych płyt podmurówkowych (długość około 2,5 metra). Umiejscowienie na fundamencie izolacji wykonanej z pasów masy bitumicznej bądź papy zapewnia jego dodatkową ochronę przed wilgocią. (uprawnienia budowlane)

Montaż słupków

Słupki do przęseł są zalewane już podczas procesu kładzenia fundamentu. Ogrodzenie może być murowane w wybranych miejscach albo całościowo. Przy wznoszeniu muru z bloków kamiennych bądź cegieł należy zastosować zasadę wiązania murarskiego, wykorzystując w tym celu zaprawę cementową albo cementowo-wapienną. Dosyć popularnym rozwiązaniem jest użycie przy montażu drewnianych bądź metalowych przęseł pomiędzy słupkami z klinkieru. Proces montażu w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju ogrodzenia – niektóre z nich nie wymagają wykonania solidnego fundamentu. Przykładem jest tutaj ogrodzenie panelowe, w przypadku którego beton wylewa się jedynie do dołków przygotowanych pod słupki, co stanowi wystarczające zabezpieczenie do utrzymania poszczególnych paneli. Na rynku można też znaleźć różne rodzaje słupków – niektórzy producenci oferują takie z możliwością przykręcenia ich do podłoża betonowego. (uprawnienia budowlane testy)

Zamontowanie przęseł oraz bramy

Przy nakładaniu przęseł należy postępować zgodnie z zaleceniami dodanymi przez producenta – ten proces wygląda różnie w zależności od ich rodzaju, a także systemu użytego do ich montowania. Dopiero po uzyskaniu pewności, że beton związał słupki dokładnie, można przystąpić do montażu przęseł. W przypadku montowania bramy również należy postępować zgodnie z instrukcją konkretnego producenta. (akty uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com