fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prostokątne skrzynie

Skrzynie mają prostokątny kształt. Jej wymiary wynoszą odpowiednio 2,5-4-3 m długości, 1,54-2,5 m szerokości oraz minimum 40 cm głębokości. Od dołu skrzynia posiada wylot, który zaopatrzony jest w zasuwę, sito i spustowe koryto albo rynienkę. Często spotyka się sito na placach budowy wykonane z drucianej siatki. Druty mają średnicę 3 mm i posiadają prześwity oczek ok. 2 mm. Dobrze jednak byłoby, aby oczka były jak najdrobniejsze, zwłaszcza w przypadku, gdy wapno ma być przeznaczone do tynków. Dno przy skrzyni powinno posiadać mały spadek w stronę dołu, około 1% (uprawnienia budowlane).

fundament skrzynkowy
fundament skrzynkowy

Położenie dna

Dno dołu ma zwykle głębokość wynoszącą do 2 m i powinno znajdować się powyżej poziomu gruntowej wody, w miejscach, które są wolne od dopływania zanieczyszczeń (testy 2021 uprawnienia). Aby zabezpieczyć przed osuwaniem się zboczy dołu, ściany zazwyczaj wykłada się deskami i uszczelnia za pomocą gliny. Kiedy dół ma być wykorzystywany przez dłuższy okres czasu ściany oraz podłogi muruje się z cegły, ponieważ szybkie odsączanie wapna z wody może spowodować niekorzystny wpływ na jego jakość. Dół ogradza się poręczą, której wysokość wynosi około 1,2 m. W celu mieszania wapna używa się gracy. Jest to narzędzie na drążku o 2-=2,5m długości. Na zakończeniu ma trójkąt równoboczny, o boku 18 cm. Jest on wykonany z płaskownika. Zakończenie może być także prostokątem w wymiarach 30×12-15 cm. W takim przypadku jest on wykonany z blachy z dwoma albo trzema otworami, których średnica ma 5cm.

Różne sposoby gaszenia wapna

Sposobów na gaszenie wapna jest klika (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Zależą one przede wszystkim od tego, czy wapno gasi się wolno czy szybko. Im jest bardziej tłuste, tym szybciej się gasi i mniej czasy wypala. Początek gaszenia następuje w momencie, gdy wrzuca się kawałki wapna 2-^3 do kubła i dodaje się tyle wody, aby wapno zostało pokryte. Czas od momentu rozpadania się wapna będzie stanowił początek gaszenia. Wapno, które szybko się gasi, to takie, gdy początek gaszenia następuje po upływie mniej niż 10 min od chwili dodania wody. Na początku nalewa się wodę do wysokości folii V. Kolejno wrzuca się wapno w ilości około 20%, jakie jest przeznaczone na gaszenie. Większe kawałki wapna rozdrabnia się i szybko miesza przy pomocy gracy.

Końcowy etap gaszenia

Podczas gaszenia dodaje się na bieżąco nowe porcje wody i wapna (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Woda musi być w takiej ilości, aby wapno znalazło się poniżej jej poziomu. Kiedy w danym miejscu powstaje proces parowania należy dolać tam wody, żeby temperatura obniżyła się. Kończąc gaszenie folia wypełnia się na wysokość około 1U wodą. Następnie wrzuca się wapno przeznaczone na jedno gaszenie, rozdrabnia się jego większe kawałki i całość miesza. Podczas gaszenia należy sprawdzać i dodawać odpowiednie proporcje wapna i wody pilnując, aby gaszenie było równomierne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com