Projektowanie rowerowych tras na terenie miast i okolic
Bezpieczna a zarazem komfortowa infrastruktura dla rowerów wymaga od zarządców dróg i od projektantów dużego wsparcia. (uprawnienia budowlane segregator ) Każdego roku wzrasta zainteresowanie wśród ludzi odnośnie korzystania z roweru i ze ścieżek rowerowych. Na terenie Warszawy udział rowerowego ruchu w podróżach środkami transportu w przedziale lat 2015 do 2019 uległ podwojeniu. Niektóre z tras odnotowują bardzo duży rowerowy ruch. Przykładowo w stolicy na Świętokrzyskim moście natężenie rowerowego ruchu, w stosunku do ruchu ogółem wynosi 20%..(uprawnienia budowlane program)
Rozwój rowerowego ruchu w miastach
Rozwój rowerowego ruchu w miastach nie idzie niestety w parze z bezpieczeństwem, jakie powinno zostać zapewnione. W przypadku zmotoryzowanych użytkowników zauważono poprawienie się poziomu bezpieczeństwa, gdzie w latach 2010 do 2018 liczba śmiertelnych ofiar zmniejsza się co roku o około 3,1%. Mając na uwadze rowerowy ruch, w tym samym czasie zmniejszenie liczby ofiar wynosiło zaledwie 0,4%. W państwach takich jak Belgia czy Holandia, gdzie rowerowy ruch ma duży udział, odnotowano zwiększenie się liczby śmiertelnych ofiar, jakimi są rowerzyści o 1-2% w skali roku. Patrząc na Polskę oraz na jej słabą jakość infrastruktury, i jednocześnie wzrastającą cały czas dynamikę rowerowego ruchu można spodziewać się, że zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów i liczba śmiertelnych ofiar będzie wzrastać. Dotyczy to przede wszystkim miast. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wzrasta także liczba wypadków z udziałem rowerzystów z pieszymi. (uprawnienia budowlane)
Techniczno – budowlane przepisy dotyczące rowerowych tras
Obecne przepisy, jakie mają zastosowanie nie zawierają podstawowych powiązań w wymaganiach odnośnie ukształtowania tras z prędkością oraz funkcją tej trasy, do projektowania. W przepisach nie są uregulowane także zagadnienia dotyczące widoczności na zatrzymanie oraz na skrzyżowaniu, zasady związane z projektowaniem skrajni czy separacja użytkowników. Inicjatywa, jaką wykazał Minister Infrastruktury stwarza szansę, że pojawi się przełom w związku z rowerowymi trasami. Inicjatywa ta zakłada opracowanie standardów oraz projektowych wzorców odnośnie infrastruktury dla rowerowego ruchu. Zachodzi tu podział na: planowanie, geometryczne kształtowanie, katalog rozwiązań typowych i wytyczne odnośnie drogowej skrajni w rowerowej infrastrukturze. Wstępne dokumenty te są już opracowane i poddane społecznym konsultacjom. Końcowa wersja nie jest jeszcze ustalona i prace nad nią nadal trwają. (uprawnienia budowlane 2022)
Zachęcanie do korzystania z rowerów
Promowanie wśród społeczeństwa i zachęcanie ich do korzystania z rowerów powinno ściśle wiązać się z odpowiedzialnością za tych użytkowników, którzy są chętni korzystać z rowerowej infrastruktury. W takim wypadku konieczne staje się zapewnienie odpowiedniej trasowej podaży dla rowerów. Muszą być one dobrze rozplanowane oraz zaprojektowane. W czasie ich eksploatacji należy też zadbać o odpowiednie ich utrzymanie. To powoduje, że zarządcy dróg oraz projektanci muszą dysponować technicznymi standardami, które w kompleksowy sposób ujmą problem związany z projektowaniem infrastruktury dla rowerowego ruchu. (uprawnienia budowlane kontakt)