fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie budynku z wielkoprzestrzennych elementów

Projektowanie budynku z wielkoprzestrzennych elementów stanowi jeszcze pewne próby doświadczalne. Przeprowadzone badania na terenie ZSSR wykazały, że wykonane dotychczas obiekty nie osiągnęły odpowiedniego poziomu. Dotyczy to zarówno projektowania budynku, prefabrykacji elementów, jak i montażu (egzamin na uprawnienia budowlane).

Projektowanie budynku z wielkoprzestrzennych elementów
Projektowanie budynku z wielkoprzestrzennych elementów

Mniejszy ciężar budynku

W budynkach doświadczalnych jego ciężar stosunkowo zmniejsza się o minimum 20%. W kraju A. Mitzel w 1957 roku opracował pierwszą konstrukcyjną koncepcję z przestrzennych elementów, których wymiary wynosiły odpowiednio 3,60×1,80 a wysokość dla dziewięcio-kondygnacyjnego mieszkalnego budynku wynosiła 2,70 m. W kraju dotychczas stosuje się elementy dźwigowych szybów oraz sanitarne i raczej przestrzenne elementy o wielkości pokoju nie znajdą szybkiego zastosowania. Koszty są znacznie większe niż w przypadku wielkopłytowego budownictwa (program uprawnienia budowlane).

Wysokie koszty budownictwa z wielkoprzestrzennych elementów

Koszty budownictwa z wielkoprzestrzennych elementów są od 2 do 2,5 raza większe od kosztów budownictwa z zastosowaniem wielkich płyt. Ta ujemna cecha powoduje, że jeszcze długo będą trwały próby wprowadzenia tego rodzaju budownictwa na place budowy. Jednak ten rodzaj budownictwa ma także zalety. Przede wszystkim podczas budowy np. 5-kondygnacyjnego budynku czas pracy skraca się 3H-4 razy w porównaniu z wielkopłytowym budownictwem (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Jest to ogromna zaleta, ponieważ budynek można szybciej oddać do użytku w surowym stanie.

Dodatkowym plusem jest to, że czynności wykonywane na hali produkcyjnej w zakładach zajmujących się prefabrykacją stanowią aż 80 % całości wykonywanych robót. To bardzo duży atut, który powoduje, że prace budowlane są ograniczone do minimum. Na placu budowy montaż oraz uzupełniające roboty wykończeniowe typu, tynk, spoiny itp. stanowią zaledwie 20% robót. Można zauważyć, że korzystając z prefabrykacji zaoszczędzamy dużo czasu oraz nakładu siły roboczej na budowie. To ogromna zaleta, jaka często wpływa na podjęcie decyzji o zastosowaniu wielkoprzestrzennych elementów.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe informacje można stwierdzić, że główną wadą wielkoprzestrzennych elementów wykonanych ze zwykłego betonu jest ich ciężar. Wiąże się to z dużymi nakładami ponoszonymi na produkcyjne fregaty oraz montażowo – transportowy sprzęt. Przypuszcza się, że rozwój tego rodzaju budownictwa będzie silnie związany z rozwojem materiałowej bazy (uprawnienia budowlane – egzamin). Będą to materiały doskonalsze od lekkich metali, betonów czy sztucznych tworzyw. Dotychczas realizowane są niewielkie domy jednorodzinne wykonane z przestrzennych elementów ze sztucznych tworzyw. To powoduje powolne odstępowanie od tradycyjnych przyjętych form i pozwala otwierać się na nowe możliwości związane z konstrukcyjnymi koncepcjami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com