fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowa geotechniczna dokumentacja gruntu

Projektowa dokumentacja w części geotechnicznej stanowi podstawę wybrania najlepszego sposobu posadowienia. Jest to podstawa również do przeprowadzenia obliczeń granicznych stanów, statycznych obliczeń oraz wymiarowania fundamentów i poprzecznych przekrojów w nasypie. Budowlany projekt w ostateczności stanowi element wtórny w przypadku rozpoznania podłoża. W związku z tym osoba zamawiająca jest świadoma odpowiedzialności i stanowi pierwsze z sit dla projektanta. Można uznać to za jedno z podstawowych przesłań, jakie wynikają z dbałości o inwestycję, jaka ma powstać. Wynikają one również z eliminowania praktyk opierających się na zasadzie uda się albo się nie uda. To prowadzi w późniejszym czasie do pojawiania się roszczeń ze strony wykonawców. (uprawnienia budowlane cennik) 

Projektowa geotechniczna dokumentacja gruntu
Projektowa geotechniczna dokumentacja gruntu

Błędy w geotechnicznych dokumentach

Zasadniczo w dokumentacjach geotechnicznych pojawiające się błędy mają miejsce na etapie planowanych badań oraz podczas ich przeprowadzania. Nieodpowiednio zaprogramowane badania mogą prowadzić do ograniczeń do minimalnego poziomu zakresu terenowych prac. To w konsekwencji skutkować może nadinterpretacją informacji, jakie się uzyskuje oraz geotechnicznymi przeoczeniami. Takie badania mogą również powodować stworzenie dużych ilości otworów, które będą płytkie, albo też rozplanowanie otworów na rzucie podpór, jakie są projektowane pomijając w terenowych badaniach teren poza obrysem fundamentu. W badaniach niekiedy pomija się także słabo nośne grunty oraz grunty nasypowe bez ich szczegółowych opisów oraz nie ustalając geotechnicznych parametrów.  (uprawnienia budowlane program) 

Projektowanie bez znajomości podłoża

Wykonując projekt, nie mając dokładnej informacji odnośnie rozpoznania podłoża może to prowadzić do pojawienia się wielu problemów. Przede wszystkim pojawia się brak możliwości skontrolowania wymaganego poziomu nośności oraz stateczności w podłożu oraz w konstrukcji, jaką przyjęto w projekcie. Może też dojść do przewymiarowania konstrukcji oraz do jej niedoszacowania poprzez wykorzystanie niewłaściwych rozwiązań.  W konsekwencji brak znajomości podłoża może prowadzić do wstrzymania budowy i rozpoczęcia procedury związanej z kasacją administracyjnych decyzji. Koszty realizacji w związku z tym ulegają zwiększeniu w związku z roszczeniami wykonawców prac. W konsekwencji może dojść nawet do zerwania umowy.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Dokumentowanie i rozpoznawania gruntowych podłoży

Nieodpowiednie praktyki związane z rozpoznawaniem oraz dokumentowaniem gruntowych podłoży są wynikiem powszechnego przyzwolenia wykorzystania archaicznych metod, jakie używa się w związku z przyzwyczajeniem w celu odczytywania gruntowych parametrów. Jest to także związane z niską ceną opracowań i brakiem posiadania wiedzy związanej z aktualnymi obowiązującymi przepisami. Programując geotechniczne badania uwzględniać należy zasady związane z bezpieczeństwem konstrukcji, wykonania, oraz z ekonomiką rozwiązań wraz z optymalizacją technologii, jakie zostały przyjęte. Do typowego zjawiska zalicza się to, że inwestor wykazuje zainteresowanie tylko pod względem bezpieczeństwa, przy niskiej cenie geotechnicznych badań. Jest to pewnego rodzaju sprzeczność, która prowadzi niekiedy do dużego ograniczenia w laboratoryjnych oraz terenowych badaniach. W konsekwencji przeszacowane zostają spodziewane osiadania w bezpośrednich fundamentach albo też niedoszacowaniu ulegają pale, bądź podłoża w aktywnej strefie. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com