Produkcja żebrowych płyt z zastosowaniem metody wibroodpowietrzania
Wykorzystywana podczas tego procesu produkcyjnego betonowa mieszanka ma więcej wody oraz półciekłą albo plastyczną konsystencję. Półciekła konsystencja opada stożkowo i mieści się on w granicach 4-12 cm. (egzamin na uprawnienia budowlane).
Proces przygotowania zbrojeń oraz przebieg produkcji
Zbrojenia przygotowuje się w rozwijalni strun (program uprawnienia budowlane). Tam wytwarza się sploty z zaciskami, których długość ma ok. 12 m. Są one nawijane na bęben i kolejno transportuje się je ręcznym dwukołowym wózkiem na stanowisko, na którym rozpocznie się zbrojenie. Tym samym wózkiem na stanowisko dostarcza się zbrojeniowe siatki o wymiarach 6 m długości. Produkuje się je z zastosowaniem metody nagrzewania w rozwijalni na przesuwnych stołach. Do formy, która ma uchylne boki oraz urządzenie służące do zamykania i otwierania zakłada się zbrojenie.
Po rozformowaniu formę przesuwa się na rolkowy tor mechanicznym wózkiem. Tam przygotowuje się ją do betonowania. proces produkcyjny przebiega na sześciu roboczych stanowiskach. Proces zagęszczania betonu ma miejsce na stanowisku odpowiedzialnym za formowanie, na wibracyjnym stole. Po formowaniu formy z betonem układa się na stanowisku o termicznej obróbki w stos. Na czas 8 godzin po kilka sztuk płyt w koszulkowych formach poddaje się procesowi nagrzewania. W tym celu podłącza się przewody do pary.
Produkowanie strunobetonowych żebrowych płyt i w oporowych formach
Stosując takie technologie wytwarza się żebrowe dachowe płyty o szerokościach 1,20 i 1,50 m oraz o rozpiętości na 12 m. Służą one do pokryć w przemysłowym budownictwie znormalizowanych hal. Takie rodzaje elementów produkuje się w jednej z naw w głównej hali. Hala wytwórni prefabrykatów ma trzy nawy. Dachowe płyty, których ciężar wynosi 2,8 oraz 3,1 T spręża się przy pomocy splotów 0,25 mm. Stosuje się tu naciągową prasę UNA-C/200. Naciągowa siła każdego ze sprężonego splotu przenosi się oddzielnie przez konstrukcję stalową oporowej formy. Została tu zastosowana agregatowo – potokowa technologia (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Podwieszanie ubijaków stosowanych do wibroodpowietrzania
Ubijaki stosowane do wibroodpowietrzania, mające wibratory podwiesza się do sztywnej ramy w sposób sprężysty. Do podwieszenia służą sprężyste łączniki, do których możemy zaliczyć gumowe wkładki (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Takie podwieszenie sprężyste do ramy jest konieczne, ponieważ w ten sposób uniemożliwia się przeniesienia na ramę drgań jakie powstaną od wibratora. Mając do czynienia ze sztywnym podwieszeniem nawzajem tłumiły by się.