Produkcja brukowych kostek z betonu
Producenci form do produkowania fazowanych prefabrykatów deklarują ich poziom żywotności, jaki wynosi około 60 tys. produkcyjnych cykli. Mając do czynienia z niefazowanymi prefabrykatami ich żywotność deklaruje się na poziomie około 30 tysięcy produkcyjnych cykli. Patrząc na wydajność najbardziej nowoczesnych maszyn przeznaczonych do wibroprasowania na 8 godzin zmiany 2000 cykli oznacza to, że forma zużywa się po około 10 do 15 tygodni produkcji. Różnica, jaka pojawia się podczas wydajności fazowanych i niefazowanych form ma wpływ na cenę gotowych już prefabrykatów. Cena różni się około 1 zł netto. Jest to spowodowane powierzchniowym ścieraniem utwardzenia, ścian bocznych formy czy tarciem betonowej mieszanki. (uprawnienia budowlane cena)
Regeneracja form
Wielu producentów formy podaje procesowi polegającemu na regeneracji. Regeneracja opiera się o dokładne obmierzenie we formie każdego z gniazd. W dalszym czasie nowe płytki stempla wyfrezowuje się i są one z formą idealnie spasowane. W związku z tym prefabrykaty cechują się większą długością i szerokością. Dopuszcza się je zgodnie z zapisami w normie. Naprawione w ten sposób formy wytrzymują dodatkowo w procesie produkcji około 30 tysięcy cykli. Boczne utwardzenie materiału ściany w tym czasie znika co sprawia, że ścieranie formy stalowej staje się niekontrolowane. Forma po upływie około 100 tysięcy cykli całkowicie zużywa się i wycofuje się ją z produkcji. (uprawnienia budowlane testy)
Produkowanie prefabrykatów fazowanych
Prefabrykaty posiadające krawędzie fazowane stanowią dla producentów najłatwiejszy wyrób do produkcji. Wiąże się to z mniejszym prawdopodobieństwem uszkodzenia krawędzi i nawierzchni. Nie bez znaczenia są tu też mniejsze koszty produkcyjne. Forma stosowana do produkcji jest stalowym blokiem, który posiada wyfrezowane gniazda. Blok ten montuje się w wibroprasującej maszynie razem ze stemplem, do jakiego mocuje się formujące płytki. Formy zagłębiają się w gniazdach podczas formowania prefabrykatów. Rozszalowanie za każdym razem wiąże się z wypychaniem świeżej zaformowaniej betonowej mieszanki z gniazda formy na produkcyjną paletę poprzez płytkę stempla. Pojawiają się tu w konsekwencji znaczne siły tarcia na ścianach wewnętrznych gniazd formy. (uprawnienia budowlane 2023)
Prefabrykaty fazowane
Fazowane prefabrykaty stosuje się na większości ujętych w normie nawierzchniach. Na przestrzeni ostatnich lat słyszy się jednak wiele zarzutów, które dotyczą niskiej jakości tej nawierzchni, jaką stosuje się na rowerowych ścieżkach. Wiele publikacji wskazuje jednak, ze dobrze ułożona fazowana kostka daje gwarancję wystarczającego komfortu podczas jazdy na rowerze. Przyczyn związanych z drganiami na części komunikacyjnych ciągów należy doszukiwać się w tym wypadku w innym aspekcie. Chociaż tak naprawdę do dzisiaj można doszukać się nierozstrzygniętego sporu, czy lepsza nawierzchnia jest wykonana z betonu, czy z asfaltu. Zapewne znajdzie się zarówno wiele przeciwników betonu, jak i zwolenników. (uprawnienia budowlane segregator)