Domy w stylu świdermajer, to obiekty obok których nie da się przejść obojętnie. Bajecznie piękne, efektowne, pełne bogatych detali. Tą dowcipną nazwę zawdzięczamy Gałczyńskiemu, który połączył rzekę Świder z bidermermeierem, mieszczańskim stylem urządzania wnętrz popularnym w XIX wieku. To drewniana architektura letniskowa, powstała na wschód od Warszawy. Styl charakteryzuje się lekkością tradycyjnego budownictwa mazowieckiego oraz bogato zdobionych pawilonów.
Skąd pochodzi styl świdermajer?
Wszystko zaczęło się od tzw. stylu szwajcarskiego. Styl ten charakterystyczny był dla alpejskich miejsc uzdrowiskowych. Dwuspadowe dachy, szerokie okapy, tarasy i loggie w parterowym budownictwie oraz najbardziej charakterystyczne wzory wycinane w desce. Najczęściej były to motywy roślinne lub wzory geometryczne.
Zanim trafił do Nałęczowa, Krynicy czy Otwocka można go było znaleźć w Austro-Węgrzech. W międzyczasie jego alpejskie motywy zostały wypierane przez lokalne rozwiązania. Lekkie budynki powstające na Mazowszu projektowano na wzór altan ogrodowych lub rosyjskich daczy jako wspomnienie zesłań wojennych. (uprawnienia budowlane program)
Odręczny rysunek a cyfrowa wizualizacja
Obecnie rysunek odręczny wykonywany przez rzemieślników odchodzi do lamusa. Maszyny oraz cyfrowa wizualizacja zastąpiły pracę człowieka. Lokalne wzory zaś wypierane są przez globalne trendy. Pieczę nad stylem Świdermajer pełni dziś Henryk Jesiotr, cieśla z dziada pradziada mieszkający w Otwocku. To w jego warsztacie powstają unikalne elementy balustrad, frezowane słupki oraz belki. Piękne ramy okienne, ozdobne deski szalunkowe oraz wszelkie detale architektoniczne w stylu świdermajer. (uprawnienia budowlane segregator )
Willa przy ul. Herbacianej w Radości
Właśnie w Otwocku pod okiem rodziny Jesiotrów powstały elementy domów Marka Przepiórki. Stąd również wywodzi się renowacja podwarszawskiej willi z ul. Herbacianej w Radości. Zachwycający styl oczarowuje nawet współczesnych architektów. Styl świdermajer to piękne werandy, które dodają lekkości całej bryle domu. Rzeźbione tralki na balustradach, łukowate podpory charakterystyczne dla tego stylu. Całość wyśmienicie skomponowana z ogrodem, pnącza roślin zwisające z balustrad czy piękne wiekowe sosny wokół domu nadają charakteru całości i uzupełniają się nawzajem. Do ozdoby domu użyto też tzw. oblicówki. Deski ułożone są poziomo oraz skośnie na niższych partiach. Dodano ozdobne elementy w kształcie lilii wycięte w drewnie. (uprawnienia budowlane)
Znajdziemy tutaj również elementy geometrycznych worów na narożnikach oraz nadokiennikach domu. Całości dopełnia wszechobecna dekoracja ze słojów i sęków. Dom jest wyjątkowy, jako jeden z nielicznych niczym nie odbiega od dawnego stylu świdermajer. (uprawnienia budowlane kontakt)
Tradycja a nowoczesność
Współcześnie coraz więcej chętnych jest zainteresowanych stylem świdermajer. Domy nawiązują do tego stylu a architekci chętnie odwołują się do drewnianych dekoracji. Nowoczesne domy choć budowane tradycyjnie w sposób murowany posiadają wiele elementów stylu świdermajer. Piękne dekoracje, drewniane werandy, ornamenty, stare wzory wycinane w drewnie zgodnie z lokalną tradycją. To sprawia, iż domy mają swój niepowtarzalny charakter i styl. (uprawnienia budowlane 2022)
Również domy z modnymi obecnie dużymi przeszkleniami, otwartymi przestrzeniami o współczesnych kształtach nawiązują do stylu świdermajer. Werandy lub balkony co prawda zastępują tarasy przesłonięte okapami jednak cała bryłą budynku zachowuje dawny styl.
Wielopłaszczyznowe dachy, otwarte szczyty i dużo drewna na elewacji. To tylko elementy stylu świdermajer. Znajdują się jednak inwestorzy, którzy stawiają na tradycję. Zamawiają drewnianą konstrukcję dachu i widoczne belki więźby dachowej. Posiłkują się pomocą rzeźbiarzy pracujących w drewnie, aby nadać całości dużo przytulności i romantyzmu.