fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces suszenie surówki

Formowane wyroby z półsuchej masy nie wymagają suszenia (uprawnienia budowlane). Mogą być one wypalane zaraz po wyjściu z prasy. Suszenie jest konieczne podczas szeroko stosowanego mokrego formowania z plastycznej masy. W takim wypadku dany wyrób nie nadaje się bezpośrednio po uformowaniu do wypalania. Surówka jest wtedy jeszcze za bardzo słaba, aby można było ją przenieść oraz układać na kilkanaście warstw wysokości w piecu. Taki wyrób może szybko pękać i wykrzywić się w związku z szybkim odparowywaniem wody.

Proces suszenia

Suszenie ma za zadanie obniżenie ilości wody zawartej w masie do poziomu 4-8%. Najprostszy system, jaki ma zastosowanie w przypadku pełnej cegły w małych wytwórniach jest suszenie jej na powietrzu. Początkowo surówkę układa się płasko na placu. Po upływie od jednego do trzech dni, kiedy już cegła ostatecznie stwardnieje, przestawia się ją na rąb. Kiedy surówki są na tyle twarde, że można ustawiać je jedna na drugiej bez uszkodzeń, przenosi się je oraz ustawia w stosy nazywane inaczej kozłami. Mają one około 8 rzędów wysokości, i pozostają tam przed 10-=-20 dni. Wszystko zależy od pogody. Stosy muszą stać na wzniesieniu. Nasyp powinien być ubity, aby u podstaw nie zaczęła zbierać się woda. Stosy są chronione daszkami powstałymi ze słomianych mat albo desek. Takie suszenie wpływa na powstawanie dużo braków, zwłaszcza przy długookresowych opadach deszczu (testy 2021 uprawnienia).

Suszarnie komorowe

Suszarnie komorowe

Suszarnie komorowe umieszcza się zazwyczaj pod piecami służącymi do wypalania, ponieważ w ten sposób można wykorzystać ciepło pochodzące od spalin z pieców. Czas suszenia się wyrobów wynosi do kilku dni. Nowszymi typami suszarni są suszarnie tunelowe oraz suszarnie cyrkulacyjne.

Naturalne suszenie

Naturalne suszenie powinno mieć miejsce tylko w ciepłych porach roku, dlatego też aby nie być od tego zależnym stosuje się specjalne sztuczne suszarnie. Są one odpowiednio ogrzewane oraz przewietrzane. W starszych typach suszarni możemy znaleźć szereg podłużnych komór, które są zaopatrzone we występy w ścianach. Na tych występach ustawiane są ramki z surówką, która jest przeznaczona do suszenia (program egzamin uprawnienia 2021). Wsporniki przy wózku, które podtrzymują podkładki ze surówką można przenosić ku górze i opuszczać przy pomocy dźwigowego mechanizmu. W związku z tym stawianie w komorach ramek i zabieranie ich jest bardzo łatwym procesem.

Zastosowanie suszenia pod szopami

Suszenie pod szopami jest dużo lepsze przy cegłach, a konieczne przy cienkościennych wyrobach oraz dachówkach. Suszarnie szopy są bardzo długie i mają szerokość 5-4-8 m. Ściany szczytowe są odeskowane a w kalenicy przebiega wentylacyjny świetlik z żaluzjami bocznymi. Podłużne ściany po wysuszeniu cegły są zazwyczaj otwarte, a przy dachówce są zaopatrzone w podnoszony rodzaj skrzydeł. Cegły można składać w stosy około 10-cio rzędowe albo na półkach. Półki koniecznie należy zastosować przy cienkościennych wyrobach oraz przy dachówkach.

Suszenie cegieł na dworze albo pod szopą w ciepłych miesiącach trwa około 2 tygodnie. Jednak czas ten zależy w głównej mierze od pogody oraz od jakości stosowanej masy. Przy innych wyrobach czas suszenia zależy od wymiarów danego wyrobu oraz od grubości ścianek. Przy cienkościennych wyrobach z plastycznej masy suszenie powinno być równomierne oraz stopniowe. Za szybki proces suszenia jest szkodliwy. Powoduje m.in. paczenie oraz pękanie danego wyrobu. Aby uniknąć szybkiego suszenia należy wyregulować przepływ powietrza (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com