fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces spawania prętów w celu zbrojenia betonu

Znowelizowana norma PN-EN 1090-2 sprawiła, że w zakresie związanym z wykonaniem zbrojeń zaszły ważne i istotne zmiany. W żelbetowych konstrukcjach proces łączenia zbrojeniowych prętów w struktury zbrojeniowe realizuje się przy zastosowaniu różnych sposobów. Do najczęściej stosowanych zalicza się wiązanie ich wiązałkowym drutem. Taki sposób jest prosty i chociaż nie daje połączenia o dużym stopniu sztywności, to jest bardzo wydajny. Wiele struktur zbrojeń nie musi posiadać wysokiego poziomu sztywności. Struktura ta osiąga własności, jakie się od niej wymaga po zalaniu jej całkowicie betonową masą oraz po jej zastygnięciu. Jednak w pewnej części zbrojeń połączenie musi cechować się sztywnością. Taką sztywność osiąga się wówczas poprzez zastosowanie metody nierozłącznego spajania, do jakich należy spawanie łukowe oraz rezystancyjne zgrzewanie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Proces spawania prętów w celu zbrojenia betonu
Pręty zbrojeniowe

Proces spajania

Spajanie określa się jako specjalny proces, który podlega wymaganiom o szczególnym charakterze odnośnie personelu, kontroli, techniki, jak i organizacji. Przy stalowych konstrukcjach kompleks wymagań zestawiony został w nomie PN-EN 1090-2. Dotyczą one przede wszystkim systemu, który obejmuje zagadnienia związane z kwalifikacjami personelu, materiałami, technologiami oraz zabezpieczenia stopnia jakości. Norma PN-EN 17660-1 przedstawia techniczne i organizacyjne wymagania odnośnie tworzenia zbrojeń. Ujęto w niej wymagania związane z dozwolonymi procesami spajania, jakości, materiałów, spawaczy oraz nadzorującego personelu. (uprawnienia budowlane 2022) 

Żebrowane rodzaje prętów

W budownictwie obecnie stosuje się żebrowane pręty pochodzące z grupy stali posiadających wysokie wytrzymałościowe własności.  (uprawnienia budowlane program)  Ich granica związana z plastycznością wynosi minimalny poziom Remin = 500 MPa. Są to spawalne rodzaje stali, które jednak wymagają stosowania kwalifikowanej spawalniczej technologii. Znane są niekiedy przypadki, gdzie technologii nie kwalifikuje się. To duża nieprawidłowość, gdyż wprowadza to technologiczną dowolność. W żadnym wypadku nie można traktować takiego zwrotu w rozumieniu pejoratywnym. Kompetencje spawaczy nie obejmują opracowywania oraz kwalifikowania technologii związanej z procesem spawania. Kiedy spawacz sam kontroluje technologię bez udziału spawalnika technologa, zachodzi tu duże ryzyko, że jakość w spawanych połączeniach nie będzie na określonym poziomie.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Połączenia w strukturze zbrojenia

W obecnie obowiązującej normie nie ma powołania do normy związanej z wykonaniem połączeń w zbrojeniowej strukturze. W związku z tym powstało wiele zaniedbań odnośnie organizacji, jakości  i techniki. Proces związany ze spawaniem prętów w szczególności w budowlanych zakładach, gdzie spawalnicze techniki nie są stosowane powszechnie nie podlegały odpowiedniemu technicznemu i organizacyjnemu nadzorowi. Bardzo często osobą z nadzorczego personelu był brygadzista bądź mistrz o budowlanych kalifikacjach, bez posiadania spawalniczych kwalifikacji. Wystąpiła w związku z tym konieczność decydowania o wielu sprawach przez spawaczy. W konsekwencji brak odpowiedniego nadzoru powoduje, że połączenia w zbrojeniach nie spełniają określonych wymagań.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com