fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Proces przygotowania kartonów

Proces przygotowania kartonów

Przygotowanie kartonów polega na tym, że rulon rozwija się na podawczych stołach dolnym albo górnym a od wewnętrznej strony powierzchnię smaruje się roztworem z żółtej dekstryny. Proces odbywa się na specjalnym smarującym urządzeniu (uprawnienia budowlane). Górny karton w dalszym etapie przechodzi po formującym walcu na formujący stół, a dolny na urządzenie, które służy do nacinania kartonu na ten stół. Zaginające krzywki zaginają go dwukrotnie pod prostym kątem. Pasmo tynku formuje się w ciągły sposób. Na dolny karton gipsowy wylewa zaczyn z korytowej mieszanki.

Grubość tynku
Grubość tynku

Grubość tynku

Na regulację grubości tynku wpływają formierskie walce (testy uprawnienia budowlane). Wyrównują one pasmo z zaczynem i powodują obkładanie go przy pomocy kartonu. Po procesie uformowania pasmo tynku ulega wiązaniu i na taśmowym i rolkowym przenośniku twardnieje. Na jego końcu mocuje się nożyce służące do cięcia płyt, które mają określoną długość. Uruchamia się je automatycznie poprzez przesuwanie się pasma. Za nożycami jest przenośnik, którego szybkość związana z przesuwem jest większa niż rolkowy przenośnik znajdujący się przed nożycami. Przenosi on płyty z tynku na przekaźnikowy stół z odpowiednim reduktorem szybkości, a dalej przez załadowczy most podaje się je do suszarni.

Suszenie w suszarni

Płyty suszą się w suszarni od 1,5 do 4 godzin, w zależności od tego jak duża jest płyta. Wielkość danej produkcji w danym technologicznym ciągu limituje się głównie poprzez wydajność suszarni (program egzamin uprawnienia 2021). Jeżeli płyta ma szerokość wynoszącą 120 cm i grubość 1 cm rzeczywista wydajność suszarni to ok. 355 m²/h. Kiedy płyta ma grubość 1,3 cm wydajność spada do poziomu 285m²/h. Gdy płyta ma szerokość 90 cm wydajność wzrasta i wynosi przy płycie o 1 cm grubości 390 m²/h i 315 m²/h dla płyt o 1,3 cm grubości. Po wysuszeniu płyty sortuje się i przenosi ręcznie na platformowy wózek. Na wózku przewozi się je do tarczy piły na przesuwnym stole i tam wyrównuje się brzegi.

Suszenie tynkowych płyt

Suszenie tynkowych płyt przebiega w suszarni tunelowej, która ma sześć kondygnacji. Odbywa się to w 12 pasmach. Suszarnia dzieli się na trzy sekcje (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). W I strefie mam do czynienia z temperaturą 90 do 145°C, w II strefie od 100 do 160°C a III strefa osiąga temperaturę w granicach 90-135°C. Podane temperatury otrzymujemy poprzez podgrzewnice i radiatory. Wykorzystuje się tu wentylatory, które mają za zadanie wymusić przepływ powietrza. Z płyt, które przenosi się na rolkowych podnośnikach z danych stref wydziela się para wodna. Do jej usunięcia stosuje się wylotowe rury. Ciężar płyt przed daniem ich do suszarni wynosi 30% a po wyjściu z niej ok 1,5% ciężarowo.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com