fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Problemy ze złączami w drewnianych konstrukcjach

Projektant musi być świadomy tego, że często dochodzi do zmian w związku z normalizacją budowlanych wyrobów. Dotyczy to m.in. łączników, jakie mają istotny wpływ na proces związany z projektowaniem. Zmieniająca się technika wykonywania połączeń w drewnianych konstrukcjach oraz europejski rynek, jaki ma stać się ujednolicony pod względem wyrobów sprawiają, że inżynierowie muszą bardzo uważnie śledzić wszelkie zmiany, jakie zachodzą na rynku oraz w związku z wymaganiami. Znajomość zapisów w normach nie koniecznie będzie wystarczająca, ponieważ to rynek często pokazuje nowe możliwości zastosowania nowych rodzajów łączników. Normy niekiedy nie są aktualizowane zaraz po pojawieniu się nowoczesnych elementów budowlanych. Na rynku w Polsce najczęściej występują łączenia drewnianych konstrukcji za pomocą trzpieniowych łączników.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Problemy ze złączami w drewnianych konstrukcjach
Problemy ze złączami w drewnianych konstrukcjach

Łączniki w drewnianych konstrukcjach

Wykorzystanie w drewnianych konstrukcjach łączników nie polega jedynie na kształtowaniu w ten sposób węzłów. Takie działanie pozwala także wzmacniać miejsca newralgiczne, gdzie mogą przekroczone zostać naprężenia związane z dociskiem czy w związku z rozciąganiem włókien w poprzek. Chcąc dokonać weryfikacji węzła należy przeprowadzić analizę drewnianych elementów, stalowych części oraz łączników. Mówiąc o elementach drewnianych weryfikuje się przekrój netto oraz niekiedy blokowe ścinanie danej grupy łączników. W częściach stalowych sprawdza się spawy i przekroje netto, a w przypadku łączników weryfikuje się je zgodnie z wymaganiami i normami.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Samogwintujące wkręty

Samogwintujące rodzaje wkrętów SPAX przeznacza się do stosowania w elementach konstrukcji drewnianej. Dokumentacja ich wydana 12 października 2017 roku ETA-12/0114 zawiera podstawowy zakres technicznych parametrów, do jakich zalicza się m.in. wytrzymałość na wyciąganie wkręconego wkrętu pod kątem wynoszącym „a” patrząc na słoje, wytrzymałość na docisk czy moment związany z uplastycznieniem. Wszystkie te parametry wykorzystuje się podczas wykonywania projektu połączeń w oparciu o Eurokod 5. Inną grupą łączników, jaka jest duża są wkładki wpuszczane oraz wciskane. Obecnie reprezentują je kolczaste płytki, zębate łączniki i gładkie pierścienie. Wymagania związane z pierścieniami i wkładkami zawiera stosowna norma. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Trzpieniowe łączniki

W budowlanej praktyce najczęściej spotyka się trzpieniowe rodzaje łączników.   (program egzaminu na uprawnienia)   Coraz częściej wspomaga się je za pomocą szerokiej gamy mechanicznych łączników trójwymiarowych. Wymagania jakie wiążą się z trzpieniowymi łącznikami zawiera norma. Warto wspomnieć w tym miejscu, że dawniej łączniki te nazywano łącznikami sworzniowymi. Dla drewnianych konstrukcji przyjmuje się, że trzpieniowymi łącznikami są wkręty, gwoździe, zszywki, śruby i nakrętki oraz sworznie. Aby wpuścić tego rodzaju wyroby na budowlany plac trzeba posiadać stosowną techniczną ocenę europejską określaną w skrócie ETA. Przygotowuje się ją w oparciu o postanowienia ujęte w rozporządzeniu Unii Europejskiej 305/2011.  Powstały one na podstawie dokumentu oceny europejskiej EAD. Przykładowo przy wkrętach stosuje się EAD o numerze 130118-00-0603 .  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com