Problemy z wilgocią
Zawilgocenie przegród budowlanych występuje najczęściej w starych substancjach budowlanych. Jest to proces widoczny i bardzo szkodliwy. Wilgoć atakuje strefę przyziemia oraz podpiwniczek. Obniża izolację cieplną murów, przez co umożliwia rozwój pleśni i grzybów. Do tego wpływa kancerogennie i alergennie na użytkowników lokali. To bardzo niezdrowe i może wywoływać masę chorób, z czego sporą część bardzo trudno wyleczyć. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Takimi bardzo widocznymi objawami są również zniszczenia tynków i powłok malarskich. Chociaż te można połączyć z wieloma innymi czynnikami. Głównym objawem zawilgocenia jest jednak powstawanie pleśni i grzybów. Gdy takie pojawią się na ścianach, sytuacja robi się tragiczna i wymaga natychmiastowego działania. (uprawnienia budowlane kontakt)
Izolacja pionowa
Taką izolację powinno przeprowadzać się zarówno na zawilgoconych ścianach przyziemia, jak i podpiwniczenia. Dzięki temu tworzy się przegrodę szczelną przepony. To ma na celu przerwanie podciągania kapilarnego, co ostatecznie wpływa na wysunięcie muru do poziomu równowagowego. Tworzy się ją, wykonując pojedynczy rząd otworów iniekcyjnych, a je wypełnia się odpowiednim materiałem. (program egzaminu na uprawnienia)
Otwory należy wykonywać w określony sposób. Ich wielkość jest zależna od materiału i sposobu podania. Najczęściej ich średnia wynosi 10 albo 20 milimetrów. Wiercić się je powinno pod kątem od 10 do 30 stopni w rozstawie co 12/5 cm. Długość takiego rzutu poziomowego otworów powinna być o 5 cm mniejsza niż całkowita grubość muru.
Izolacja pozioma
Ten rodzaj izolacji wykonuje się również za pomocą rzędu otworów. Na to nakładana jest specjalnie wykonana siatka otworów iniekcyjnych, tworzona poziomo do gruntu. Całość powinna być powiązana z izolacją pionową. Należy wziąć też pod uwagę kierunku obciążenia wilgocią, aby zapewnić jak najwłaściwszą ochronę murów. (uprawnienia budowlane 2021)
Preparaty
Działanie preparatów jest skutecznie badane i dokładnie sprawdzane. Ich zadaniem jest izolacja przeciwwilgotna, która polega na zablokowaniu dopływu wilgoci ponad wykonaną izolację poziomą. Dodatkowo odizolowują wnętrza pomieszczenia od kolejnych warstw wilgoci. Dobrze wprowadzony materiał zapewnia bezpieczeństwo całej grubości ściany. Warto również zaznaczyć, że takie preparaty mają dodatkowe działanie. Jeśli już dojdzie do zawilgocenia, niszczą pleśnie i grzyby oraz zapobiegają ich rozwojowi. (segregator egzamin ustny uprawnienia)