Prefabrykowane dachy żelbetowe
Prefabrykowane dachy żelbetowe stosuje się coraz częściej w obszarze budownictwa. Ogromną zaletą tych dachów jest duża ognioodporność. Jednak tego rodzaju dachy mają także wady. Przede wszystkim są ciężkie w porównaniu z konstrukcjami dachowymi stalowymi czy drewnianymi (uprawnienia budowlane). Zarówno stal, jak i drewno to towary deficytowe, dlatego też, coraz więcej dachów jakie powstaną, to dachy żelbetowe prefabrykowane.
Konstrukcja i pokrycie prefabrykowanych żelbetowych dachów
Wszystkie elementy konstrukcyjne oraz pokrycia dachów żelbetowych prefabrykowanych muszą spełniać określone wymagania dotyczące tolerancji wymiarowej, jakie są ustalane dla budowlanych żelbetowych prefabrykatów. Każdy z elementów konstrukcji musi być odpowiednio przewożony, układany, opierany i przenoszony, co stanowią ogólne zasady dotyczące prefabrykacji. Aby dokonać montażu zachować należy wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy (program egzamin uprawnienia 2021). Jeżeli w budynku nie mamy poddasza użytkowego należy zaprojektować płaski dach z prefabrykowanych płyt. Takie płyty są układane na betonowych bloczkach, płatwiach żelbetowych opierających się na ścianach lub niskich słupkach. Płyty można układać także na ażurowych murach, które są wykonane z cegły. Tam, gdzie mamy poddasze użytkowe zastosowanie znajdują wiązary. Wiązary mogą być oparte wyłącznie na zewnętrznych ścianach, jeżeli mamy do czynienia z małymi rozpiętościami,
Rodzaje dachów żelbetowych
To, jaki będzie konstrukcyjny układ żelbetowego dachu zależy od tego, jak zostaną rozmieszczone podpory. Rozmieszczenie podpór zależy z kolei od konstrukcji danego budynku. Analizując konstrukcję oraz stopień pochylenia dachowych połaci możemy wyróżnić dach płytowy płaski, stromy, kopulasty i walcowy. Patrząc na montaż dachów, można podzielić je na dachy o maksymalnym ciężarze 300 kg (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Taki dach przystosowany jest do ręcznego montażu, używając lekkich narzędzi. Drugim rodzajem dachu jest dach o ciężarze powyżej 300 kg. Aby zamontować go potrzeba odpowiednich urządzeń, jak np. dźwig.
Płyta gazobetonowa na dach
Stosowanie płyt gazobetonowych na konstrukcje dachową jest ciężkie w wykonaniu. Płyta gazobetonowa jest podatna na korozję w zbrojeniu. Z tego względu nie stosuje się jej w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70%, a także tam, gdzie w powietrzu unoszą się agresywne składniki. Zbrojenie nie współpracuje dobrze z gazobetonem. W związku z tym należy unikać płyt gazobetonowych w miejscach narażonych na dynamiczne obciążenia. Płyta gazobetonowa jest lekka i ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Wynosi A=0,18 kcal/mh°C. Do wykonania płyty używa się odmianę 07 gazobetonu. Zbrojenie płyty gazobetonowej ma postać zgrzewanej siatki (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Siatkę wykonuje się z pospolitej stali o jakości StOS. Takie zbrojenie pokrywa się na wstępie antykorozyjną powłoką. Płyta oparta na murze nie może mieć mniejszej głębokości, niż 7 cm. Opierając płytę na belkach, głębokość musi mieć przynajmniej 5 cm albo rozpiętość płyty w świetle podpór musi wynosić 1/80.