Oczywiście samo podejście do realizowania praktyki nie oznacza, że wykonujemy ją zgodnie z przepisami. Istotnie, w trakcie odbywania praktyki zawodowej należy wykonywać prace polegające na bezpośrednim uczestniczeniu w pracach projektowych lub pełnieniu funkcji technicznej na budowie. Zakres wykonywanych czynności zależy od tego o jakie uprawnienia ubiega się kandydat (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Poza tym praktyka musi trwać przez określony czas, który również określa się w przepisach.
Nieważne gdzie, ważne jak!
Istotnie, praktykę zawodową można odbyć zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Jednak, jak już wspomniano najważniejsza jest jakość praktyki. Kandydat wykonuje ją pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane (program z aktami na uprawnienia budowlane). Dlatego też z zasady powinien zdobyć niezbędne umiejętności, które przygotują go do przyszłego zawodu. Praktykę zawodową rozpoczyna się po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej lub po zdobyciu tytułu zawodowego technika albo mistrza.
Sposób dokumentowania praktyki zawodowej – oświadczenie
Godnym uwagi jest fakt, że od 25 września 2014 roku praktykę zawodową dokumentuje się inaczej niż przedtem. Jest to spowodowane wejściem w życie Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Obowiązujące dotychczas książki praktyki zawodowej zastąpiono oświadczeniem, które potwierdza odbycie praktyki. Poza tym do oświadczenia zawsze dołącza się zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej (programy do uprawnień budowlanych). Znajdują się w nim informacje takie, jak czas trwania praktyki oraz jej forma. Poza tym w zestawieniu należy umieścić wykonywane czynności i dane kierującego praktyką zawodową.
Wszystko zostanie zweryfikowane
Jakość odbytej praktyki oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami weryfikuje się podczas postępowania kwalifikacyjnego. Dlatego też zwyczajnie nie opłaca się wpisywać nieprawdziwych informacji do zestawienia zbiorczego. Tutaj należy również pamiętać, że czas trwania praktyki liczony jest w tygodniach, gdzie tydzień trwa 5 dni (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Może być to problematyczne w przypadku dni ustawowo wolnych od pracy lub długich weekendów. Dlatego też niektóre izby podliczają dni pracy i dzielą je na tygodnie.