Prace wymagające posiadania szczególnej sprawności psychofizycznej
Prace w przypadku wykonywania których wymagane jest posiadanie szczególnej sprawności psychofizycznej opisane są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.05.1996r. Wśród tych prac można znaleźć między innymi prace polegające na obsłudze podnośników, platform hydrauliczny, suwnic, żurawi wieżowych i samojezdnych oraz innego rodzaju sprzętu i urządzeń. Do prac przy których wymagana jest szczególna sprawność psychofizyczna zalicza również między innymi czynności wykonywane przy materiałach łatwopalnych, wybuchowych czy też toksycznych. Wśród tych prac znaleźć można również montaż sieci trakcyjnych, prace przy liniach napowietrznych wysokich, średnich i niskich napięć, obsługę urządzeń ciśnieniowych itd. Są to więc wszystkie prace które sprawiają szczególne zagrożenie dla zdrowia i wymagają dużego skupienia podczas ich wykonywania. W sumie jest aż 36 zawodów w przypadku których pracownicy muszą mieć specjalny dokument potwierdzający zdolność do wykonywania pracy. Wśród tych zawodów znaleźć można między innymi maszynistów, strażaków, górników, sędziów, budowlańców w określonym prawie zakresie czy też dyżurnych ruchu.
Badania psychofizyczne
Jeśli twoja praca wyszczególniona jest w rozporządzeniu w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej powinieneś pamiętać o konieczności wykonania badań psychofizycznych. Na badania takie wysyła najczęściej pracodawca. Co ważne, czynności przez Ciebie wykonywane nie muszą być ujęte w rozporządzenie. Jeśli pracodawca zauważy że pracownik nie jest w stanie wykonywać powierzonego zadania może wysłać go na takie badania indywidualnie, bez odgórnego przepisu.
Jak wyglądają badania psychofizyczne
Przebieg samego badania zależny jest od charakteru pracy jaką dany pracownik wykonuje. Badania te nazywane są popularnie psychotestami. Mają one na celu sprawdzenie przede wszystkim refleksu, inteligencji i spostrzegawczości. Badania wykonywane są przez specjalistyczny, licencjonowany ośrodek do tego powołany. Wykonane raz badania nie uprawniają nas do pracy na danym stanowisku bez ograniczeń czasowych. Badania są bowiem wykonywane raz na rok, dwa lub cztery lata. Ich częstotliwość uzależniona jest od wieku pacjenta oraz od stanowiska na jakim dana osoba pracuje. Pozytywne zaliczenie badań psychofizycznych nie uprawnia od razu do podjęcia pracy w danym zakresie. Staje się jednak podstawą do przeprowadzenia dalszych badań lekarskich.