fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Prace tynkarskie

Prace tynkarskie

Chcąc przystąpić do tynkarskich prac muszą zostać zakończone wszystkie prace surowego stanu,  podtynkowe instalacyjne prace, zamurowane bruzdy i przebicia czy osadzone drzwiowe ościeżnice, oprócz regulowanych. Każdy z zewnętrznych elementów, który osadza się w ścianie i przechodzi on przez wyprawę koniecznie zabezpiecza się od zanieczyszczeń, aby tynk nie brudził się w konsekwencji korozji elementów metalowych, jakie są w instalacjach bądź wyposażeniu. Tynki wykonuje się zazwyczaj po upływie od 2 do 6 miesięcy od zakończenia prac surowego stanu. Po takim czasie procesy związane z deformacjami i skurczem zanikają. Jednak długość takiego okresu zależy od materiałów, jakie zostały zastosowane oraz od warunków, w jakich wysychały elementy. (uprawnienia budowlane 2022)  

Prace tynkarskie
Prace tynkarskie

Okresy wykonywania tynków

Patrząc na nasz klimat najlepszym okresem wykonywania tynków jest jesień oraz wiosna. Wykonywanie prac wiosną jest dobre w przypadku, gdy mamy do czynienia z murami rozpoczętymi latem i ukończonymi jesienią. Prace jesienią natomiast mają sens, kiedy mury rozpoczęto wznosić wczesną wiosną a ukończono latem. W takim wypadku jednak nie zaleca się użytkować przez ludzi pomieszczeń podczas pierwszej najbliższej zimy. Tynki wykonuje się w temperaturze, która nie może wynosić mniej niż +5°C. W ciągu doby od jego ułożenia temperatura nie może spaść poniżej poziomu 0°C. Przy niższej temperaturze tynki można wykonywać, jednak robi się to przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczających oraz pielęgnacyjnych środków.  (uprawnienia budowlane program) 

Grubość tynku

Na grubość tynku wpływa rodzaj podłoża oraz kategoria danego tynku. Norma zawiera też dopuszczalne poziomy wykonawczych odchyleń w przypadku wewnętrznych tynków. Patrząc na zewnętrzne tynki o kategorii wynoszącej II – IV odchylenie od pionu dopuszczalne jest przy płaskiej powierzchni i krawędzi na poziomie nie więcej od 10 mm na wysokości, jaką ma jedna kondygnacja, oraz do maksymalnego poziomu 30 mm przy całkowitej wysokości danego budynku. Inne wymagania przyjęte są jak dla wewnętrznych tynków. Podczas tworzenia zewnętrznych tynków dużą uwagę należy zwrócić na kolejność, w jakiej tynkuje się ściany. Musi być ona odpowiednia, aby podczas wykonywania prac tynkarskich i naniesieniu zaprawy tynkowana powierzchnia nie wykazywała narażenia na bezpośrednie oddziaływania wiatru i słońca. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Tworzenie tynku

Prace tynkarskie mają swoją kolejność. W pierwszym etapie tynkuje się sufity, a dalej na wewnętrznych ścianach układa się ścienne tynki. Na końcu tworzy się tynki na zewnętrznych ścianach. Pod względem technicznym wymaga się aby tynk cechował się większą słabością, niż podłoże. Mając do czynienia z dwuwarstwowymi albo trzywarstwowymi tynkami należy trzymać się zasady, że wytrzymałość nakładanych późniejszych warstw nie może być większa od wytrzymałości, jaką ma już ułożona warstwa. (uprawnienia budowlane) To sprawia, że kolejne z warstw muszą być słabsze niż wcześniejsze. Ta zasada nie obejmuje gładzi wypalanych tynków. Przy zewnętrznych tynkach w cokołowych strefach chcąc zmniejszyć migrowanie wilgoci należy zastosować taki układ warstw tynkowych, aby warstwa posiadająca mniejsze pory ułożona została na warstwie posiadającej większe pory. To pozwoli szybko odprowadzić wilgoć na zewnątrz z przegrody.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com