fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie przegród w mieszkalnym budownictwie

W polskim budownictwie przegrody, jakie się stosuje to głównie murowane ściany. Aż 90% takich przegród znajdziemy w jednorodzinnym budownictwie. W budynkach o charakterze wielorodzinnym udział ten jest trochę mniejszy, jednak mimo to murowane ściany stanowią większość. Takie przegrody wykonuje się z murowych elementów, które między sobą różnią się fizycznymi cechami i parametrami. Mają one bardzo duży wpływ na ogólną pracę budynku, w czasie długookresowej eksploatacji. To powoduje, że podczas wykonywania projektu trzeba poświęcić czas na wybranie odpowiedniego ściennego materiału oraz na ustalenie, jaki rodzaj konstrukcji przegrody zostanie wykorzystany.  (uprawnienia budowlane program) 

Zastosowanie przegród w mieszkalnym budownictwie
Zastosowanie przegród w mieszkalnym budownictwie

Typy przegród budowlanych

Murowane przegrody można podzielić w oparciu o różne kryteria. Najbardziej znany jest podział wynikający z ich nośnych funkcji oraz z warstwowego układu w przegrodzie.  (uprawnienia budowlane segregator )  Patrząc na nośne funkcje można wyróżnić ściany nośne zewnętrze, nośne wewnętrze i ściany o charakterze nienośnym. Nośne rodzaje ścian spełniają konstrukcyjne funkcje polegające na przenoszeniu obciążeń z kondygnacji znajdujących się powyżej, na kondygnacje poniżej, bądź też na fundament. Zewnętrzne rodzaje ścian przenoszą również poziome rodzaje obciążeń. Nienośne ściany to działowe wypełnione przegrody, które oddzielają pomieszczenia albo przenoszą własne obciążenia. Patrząc na warstwy w przegrodach można wyróżnić ściany zewnętrzne jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz ściany szczelinowe, czyli tzw. trójwarstwowe. Jednowarstwowa zewnętrzna ściana jest to przegroda, która ma w sobie jedną konstrukcyjną warstwę. Musi ona posiadać odpowiedni obowiązujący współczynnik związany z przenikaniem ciepła, wynoszący nie więcej niż 0,20 W/(m²•K).  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Ściany dwuwarstwowe zewnętrzne

Ściany dwuwarstwowe zewnętrzne składają się z warstwy murowych elementów, czyli inaczej warstwy konstrukcyjnej i warstwy termicznej izolacji. Taki typ przegrody jest najbardziej popularny i wykorzystywany w budownictwie na terenie Polski. Termicznym izolatorem jest tu zazwyczaj mineralna wełna albo styropian. Ociepleniowe systemy dostępne na rynku pozwalają wykonać ścianę, która będzie spełniać nawet najbardziej rygorystyczne wymagania, jakie stawia się pasywnym bądź energooszczędnym budynkom. Konstrukcyjna warstwa w tym wypadku pełni funkcję przenoszenia obciążeń, ale również chroni przed hałasem i zapewnia pożarowe bezpieczeństwo. (uprawnienia budowlane 2022) 

Trójwarstwowe zewnętrzne ściany

Trójwarstwowe ściany zewnętrzne nazywa się także ścianami szczelinowymi. To rodzaj przegrody, którą wykonuje się z dwóch murów równoległych, łączonych kotwami na stałe. Przestrzeń, jaka znajduje się między murami może zostać wypełniona, częściowo wypełniona bądź niewypełniona. Wypełnienie odbywa się z zastosowaniem termoizolacyjnego materiału. Układ warstw, jaki występuje najczęściej w trójwarstwowej ścianie to konstrukcyjna wewnętrzna warstwa, izolacyjna warstwa oraz zewnętrzna elewacyjna warstwa, czyli tzw. warstwa osłonowa. Trójwarstwowe ściany mają warstwowy układ o największym poziomie pracochłonności. Zapewniają one jednocześnie zabezpieczenie związane z utratą ciepła, od hałasu ale również od ognia. Konstrukcyjną warstwę trójwarstwowej ściany może tworzyć komórkowy beton, jak i silikaty.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com